Menu Zavřít

Píšu, co píšu

23. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Spisovatel Gyorgy Konrád se protivil nacistům, komunistům i Orbánovi

Říkal tomu „eroze demokratických hodnoť“. Přesně takto sumíroval vývoj Maďarska od roku 2010, kdy se moci ujal autoritářský Viktor Orbán. Pokud by někdo tápal, jak to Gyorgy Konrád (2. dubna 1933 až 13. září 2019) přesně myslel, sám spisovatel to v roce 2012 vysvětlil deníku The New York Times celkem jasně: „Moje domovina začíná připomínat postsovětské diktatury vcentrální Asii, někteří tomu dokonce říkají Orbánistán. Hodně mladých Maďarů chce odejít, řada z nich do západní Evropy.“

Orbán je častým terčem kritiky za to, jak proměňuje Maďarsko k obrazu svému, ale výtky málokoho mají takovou váhu jako myšlenky Gyorgye Konráda. Už jeho dětství poznamenala válka a totalita, když celá jeho židovská rodina musela prchnout z rodného Debrecínska do Budapešti, kde se schovávala před nacisty, kteří je chtěli deportovat do plynových komor koncentráků.

Po válce vystudoval maďarštinu a studia ukončil v roce 1956, kdy v zemi vrcholilo protikomunistické pnutí. Konrád se angažoval v povstalecké národní gardě.

Jakmile ale povstání zmasakrovaly sovětské tanky a maďarská iluze zmizela v kouři požárů ze stovek Molotovových koktejlů, Konrád se zavřel do kanceláře a začal se věnovat sociologii a psaní, jež naplno rozjel v 60. letech.

Nejdřív vydal v roce 1969 novelu Kurátor, která zaznamenala rychlý úspěch a byla přeložena do třinácti jazyků. Další dílo, v němž zúročil své sociologické pozorování maďarské společnosti, neslo název Zakladatel města. Jenže to už bylo v době, kdy maďarští komunisté ovládaní Moskvou považovali Konráda za svého nepřítele, a tak zatrhli vydání knihy. Spisovatelovy texty se proto distribuovaly v samizdatu. „Píšu, co píšu. Snažím se vydávat co nejvíc,“nelámal si Konrád hlavu stím, že státní nakladatelství o jeho práci nestojí.

Když se na konci 80. let začala totalita drolit v celé východní Evropě, Gyorgy Konrád byl jedním z myslitelů, kteří připravili cestu maďarské revoluci. V devadesátých letech se stal prezidentem Mezinárodního PEN klubu, několik let šéfoval i Akademii umění v Berlíně, kde se snažil hlavně o sblížení - mentální i intelektuální - mezi východní a západní Evropou.

Gyorgy Konrád zemřel po těžké nemoci ve svém budapešťském bytě. V době, kdy se maďarská literatura, stejně jako ostatní části kultury, znovu dostávají pod státní dohled. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?