soud Městský soud v Praze začal minulý týden řešit delikátní spor. Žalobu Tomia Okamury (na snímku) na týdeník Reflex (respektive na jeho vydavatele Czech News Center), ve kterém jde o to, zda lze poslance a předsedu strany Úsvit přímé demokracie veřejně označit za „Pitomia“ a případně kolik takové „povyražení“ stojí.
Obvodní soud pro Prahu 7 už letos v březnu Reflexu předběžným opatřením veškeré „pitomiování“ zakázal. V této nové žalobě na ochranu osobnosti se Okamura domáhá nejen definitivního zákazu, ale rovněž satisfakce ve výši 300 tisíc korun a omluvy za veškeré předchozí urážení a popichování. „Omlouváme se panu Tomio Okamurovi, že jsme jej (…) opakovaně označovali jako,Pitomio‘, dále že jsme opakovaně uveřejnili jeho fotografii upravenou tak, že je na ní panu Okamurovi přimalováno klaunské líčení a klaunský nos,“ stojí doslova v textu navržené omluvy. Časopis se má nadto omluvit i za rok starý článek, ve kterém se mohli čtenáři dočíst, že Okamura byl „poradcem pana Jiřího Paroubka“ a že „mu zkrachovala cestovka pro plyšáky“.
Jednání soudu trvalo jen krátce. Obě strany totiž nevyloučily možnost mimosoudně se dohodnout a soudkyně jim dala na vyjednávání čas do poloviny ledna. Teprve pokud k dohodě nedojde, vypukne spor – který může opět o něco zpřesnit meze tolerovatelné nadsázky a svobody projevu – naostro.
I když klaunský nos v kombinaci s „Pitomiem“ mají svou váhu, neměl by to Okamura v takovém případě vůbec jasné. Ústavní soud již v minulosti určil, že veřejně činné osoby musejí strpět vyšší míru kritiky. Soud by se navíc musel věcně zabývat otázkou, zda činnost populistického politika, který mimo jiné vyzýval Českou republiku, aby „demokraticky podpořila“ vystěhovalectví Romů do jejich indické pravlasti, nelze čirou náhodou – a alespoň v nadsázce – nazvat pitomou.
Jen připomeňme, že z rozličných důvodů a u různých soudců již „prošlo“ například přirovnání herečky k trabantu či epiteta jako grázl, korupčník, justiční mafián, tunelář či novodobý Berija.
l