Pokud něco v posledních letech táhne, tak jsou to regionální značky. A když se povede spojit rovnou dva lokální „lejbly“, dá se mluvit o ternu a něčem naprosto logickém. Něco podobného se nyní děje v našem nejvyšším pohoří. Správa Krkonošského národního parku se spojila s mladým vrchlabským pivovarem Hendrych a výsledkem je svrchně kvašený speciál H13 KRNAP Ale.
Co ale zas takovou logiku nedává, je právě výběr pivního stylu. Samozřejmě že ejly jsou v posledních letech velmi populární a působí jako dobrá vábnička na mladší pijáky, nicméně v souvislosti s 55. narozeninami jedné z nejdůležitějších přírodních oblastí v Česku příliš smyslu nedává.
Sládek a pivovar měli plno možností, jak si se speciálem vyhrát - například uvařit ho se symbolickým 5,5procentním alkoholovým nábojem nebo třeba využít názvu národního parku a vyrobit svrchní speciál KRN APA (American Pale Ale) -ovšem neudělali jej.
Správa Krkonošského národního parku by také mohla vysvětlit, proč si ke spolupráci vybrala právě značku Hendrych. Rozumím tomu, že pivovar sídlí ve Vrchlabí stejně jako vedení národního parku, nicméně v samotném městě i celých Krkonoších je několik jiných značek. A ty zvládají speciály - spodně i svrchně kvašené - minimálně stejně dobře jako Hendrych.
Dost bylo otázek a nejasností, pojďme konečně oslavit ty narozeniny Krkonošského národního parku. „Protože se lidé z této organizace starají o krásnou přírodu v Krkonoších, uvařili jsme jedinečné pivo, ve kterém můžete objevovat rozličné tóny lesa, borovicového jehličí a svěžího vánku z Krkonoš,“ promuje pivovar svůj speciál.
Hodně chmelu
A jaký tedy H13 KRNAP Ale je? Jde o světlý svrchně kvašený speciál s 5,9 procenta alkoholu, první seznámení potvrzuje, že půjde o ejl ze „staré školy“ - tedy pivo s velmi razantní vůní. I když by v ní člověk čekal především citrusové odéry, nepřicházejí. Z hladiny stoupá ostrý chmelový odér připomínající nezralé šišky.
Sládek do ejlu očividně přidával chmely, které nejsou pro speciály tohoto stylu tak obvyklé.
V chuti je pivo výrazně hořké, doplňuje ji velmi mírná a pomíjivá grepová kyselost, objevují se dokonce i slabé náznaky kávovosti. Pivo není nijak těžké a celý zážitek provází velmi dobrá pitelnost.
I když je nápad spojit výročí národního parku se speciálním pivem velice chvályhodný, až příště vyrazím do Krkonoš, připiju tamější přírodě něčím jiným. Klidně tradičním a dlouhověkým ležákem z trutnovského Krakonoše. '
H13 KRNAP Ale
Uvařil: Pivovar Hendrych, Vrchlabí Popis: světlý svrchně kvašený speciál k 55. výročí založení Krkonošského národního parku Objem alkoholu: 5,9 %
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz