Menu Zavřít

Pivo z medvědího brlohu

20. 8. 2018
Autor: Euro.cz

Z tvrdé vody, mšenského sladu a žateckého chmele vzniká na Mělníku poctivý ležák

První pokusy o vlastní pivo učinil Petr Němec již na střední škole, kdy s partou kamarádů uvařil několik várek světlého ležáku, které pak dozrávaly ve vysloužilé lednici ve sklepě u rodičů. „Výsledek nebyl vůbec špatný, především u toho bylo hodně legrace,“ vzpomíná. Když pak za prací cestoval po celém světě, na domovarnické pokusy neměl čas ani potřebné zázemí.

Po návratu do rodného Mělníka se rozhodl se svým nejlepším kamarádem Martinem Medkem založit pivní bar, který hostům nabídne řemeslné pivo a poctivé jídlo. „Toužili jsme po restauračním pivovaru, ale na rekonstrukci a pivovarnickou investici jsme neměli potřebné desítky milionů, tak jsme bar vybudovali v jiných prostorách a plány na vlastní pivo odsunuli,“popisuje Martin Medek (na snímku vpravo).

Nejvíce uvaří dvanáctky

Od samého začátku existence podniku, který pojmenovali Němý Medvěd (odkazující na příjmení obou spolumajitelů), se na desítce píp střídala piva z malých pivovarů, která se vhodně doplňovala s nabídkou burgerů, které získaly řadu ocenění.

Zájem hostů o řemeslná piva Němce přesvědčil, aby se vrátil k myšlence na vlastní pivovar. V baru na to nebylo dost místa, proto jsem opravil vhodný prostor u našeho rodinného domku, koupil varnu z druhé ruky, objednal si spilku a chladicí zařízení.

Po stočení do sudů pak pivo putuje do naší hospody nebo rovnou k zákazníkům,“ popisuje Petr Němec (na snímku vlevo).

První várku piva si uvařil sám, pak si ale najal sládka, který receptury postupně vyladil. „Vaříme zmístní tvrdé vody, kterou nijak neupravujeme, žateckého chmele a sladu z nedalekého Mšena,“ dodává.

V současnosti pro Němého Medvěda vaří Jakub Vlček, který se ale po dokončení studií rozhodl přesunout do vývoje velkého pivovaru, takže na Mělníku hledají sládka, který by pokračoval ve vaření Brtníka (ležák plzeňského typu) a Vopičáka (klasická desítka), Vídně (polotmavá jedenáctka), černého Kňoura či sezonních speciálů. „Nejvíc uvaříme dvanáctky, ale speciálně v létě jde skvěle na odbyt Vopičák. Sice je to výčepní pivo, ale necháváme ho dlouho ležet, což se na pivu projeví,“ vysvětluje Němec.

Z produkce Němého Medvěda je hrdý především na černý ležák podle sládkovy receptury: „Je to výrazně hořké až stoutové pivo, které chutná podobně jako černé ležáky z britských ostrovů.“Kromě zmiňovaných piv se v mělnickém minipivovaru občas pustí do speciálů, na jaře pro vojkovické farmáře vaří chřestové pivo (ležák se šťávou z pravého chřestu), výtečnou sezonní osmičku nebo třeba pivo Bratříček, speciálně připravené k 21. srpnu, tedy výročí okupace sovětskými vojsky. •

Němý Medvěd

Akátová 3527, Mělník Sládek: Jakub Vlček Nabídka: spodně kvašená piva a speciály Co doporučujeme: poctivý ležák Brtník, vychucenou desítku Vopičák Prodej piva: v restauraci Němý Medvěd na mělnickém náměstí Míru, v pivotékách, po domluvě přímo v pivovaru Otevřeno: pondělí až neděle od 11.00 (Beer Bar Němý Medvěd)

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?