Menu Zavřít

PLANETA MURDOCH

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

A u d i o v i z u á l n í     t r h

Australsko-americký mediální magnát Keith Rupert Murdoch, donedávna symbol nepřítele evropské kultury, se dnes stává hlavní osobou při zakládání obří audiovizuální skupiny ve jménu záchrany téže evropské kultury. Hlavní slovo má na trhu evropských placených televizních kanálů zatím francouzský Canal Plus.

Rupert Murdoch má nadání udržovat investory v napětí. Každý den se ve světovém tisku objevují zvěsti o jeho pohybu a akcích. Oblíbeným terénem komunikačních gigantů se stala evropská audiovizuální krajina. Podle posledních zpráv se Murdoch připravuje na sloučení Canal Plus s British Sky Broadcasting Plc (BSkyB), britským svazkem tématicky zaměřených televizních kanálů ze 40 procent ovládaným právě Murdochovým mediálním impériem News Corp.

Zatím jsou jistá jen tato fakta: šéf Canal Plus Pierre Lescure se 5. února sešel v New Yorku s Murdochem. Šéf New Corp. mu pak tuto návštěvu oplatil o týden později v Paříži. Na setkání je pikantní, že Canal Plus zapomíná na svou předchozí zášť vůči News Corp. Za obrat o 180 stupňů možná částečně může změna prostředí. Francouzský koncern Vivendi se svou filiálkou Canal Plus totiž získaly silné postavení ve francouzské audiovizuální skupině Pathé. Ta je se 17 procenty druhým hlavním akcionářem BSkyB, čímž Vivendi a Canal Plus vstoupily i do kapitálu této britské společnosti.

Zámořský vetřelec

„Jednání mezi Rupertem Murdochem prostřednictvím BSkyB a Canal Plus se nacházejí ve velmi pokročilém stupni, potvrdil zvěsti šířící se trhem Jerome Seydoux, prezident Pathé. Upřesnil však, že výsledek jednání je zatím nejistý, i když dlouho se na něj čekat nebude. Pro Seydouxe je výsledek této aktivity, jež je vyvolána z iniciativy Canal Plus v reakci na Murdochův již několikátý neúspěch v Itálii, otázkou jen několika dní. S největší pravděpodobností však bude muset překonat překážky bruselských protimonopolních úřadů, kterým se dominantní postavení BSkyB na evropském trhu s placenou televizí zamlouvat nebude. Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Karl Van Miert se netají tím, že sbližování Canal Plus a Murdocha skutečně představuje problém. Podobně se vyjadřuje i francouzská ministryně kultury a spojů Catherine Trautmannová.

Nabízí se srovnání s případem francouzské televizní stanice TF1. Jakmile její šéf Patrick Le Lay oznámil úmysl vytvořit francouzský kanál ve spojení s Murdochem s orientací na diváky od patnácti do pětatřiceti let, který by byl šířen satelitem i kabelem, mnozí jej obviňovali z toho, že chce na Francii přivolat ďábla. Z jednání proto nakonec sešlo. Budou potom rozhovory Canal Plus - Murdoch probíhat v jiné atmosféře? Možné to je. Zatímco jednání TF1 s Murdochem byla jednáními běličky a žraloka, Canal Plus je dostatečně silný na rovnocenné diskuse, i když musí ještě finančně strávit loňskou akvizici nizozemského NetHoldu, který jej přišel na 1,2 miliardy dolarů. V termínu tržní kapitalizace je celý Canal Plus ceněn na deset miliard dolarů a společnost BSkyB hodnocena na 15,7 miliardy dolarů.

V rovnocennosti postavení tkví jediný, ale podstatný rozdíl. Canal Plus může Murdochově BSkyB určit limitní 30procentní hranici, stejně jako to udělal v případě svých dvou dalších amerických akcionářů. Prvním je Warner Bros, který drží v dceřiném CanalSatellite jen deset procent, a druhým americký kabelový operátor TCI, který kontroluje 30 procent v Multithématiques, filiálce Canal Plus se zaměřením na tématické televizní kanály. Přáním Murdocha je však dosažení čistého sňatku. Toto přání ale zůstává v hvězdné rovině a podle všeho reálnou podobu nezíská.

Murdochova trpělivost má meze

Canal Plus v současnosti jedná se všemi hlavními aktéry audio-vizuální planety a nejen s BSkyB. Rozhovory vede s německým vydavatelstvím Bertelsmann, s Kirchem nebo s italským magnátem Silviem Berlusconim. Avšak Murdoch, kterému v Evropě patří pouze malá německá televizní síť Vox, se stává postupem času při dobývání evropského území stále netrpělivější.

Má za sebou už nejeden neúspěšný pokus o účast na projektu druhé italské digitální platformy Telecomu Italia - Stream se 135 tisíci abonenty. Celé týdny se blaženě domníval, že se projektu zúčastní, ale k žádnému podpisu nakonec nedošlo a navíc se před ním vztyčil protivník hodný obav - Canal Plus. Ten se totiž začal silně obávat konkurence svého italského placeného kanálu Telepiu a veřejným tlakem na Telecom Italia anglosaského vetřelce zahnal. Hlavní nátlak vyvinulo italské ministerstvo telekomunikací, zčásti proto, že by dvě placené televizní stanice působily italským spotřebitelům problémy. Ministerstvo se navíc obávalo toho, že by Murdochovo impérium mohlo zastrašit potenciální konkurenty. Přidali se i italští politici z obou částí politického spektra a v dojemné shodě varovali před kolonizací televizního trhu zahraničními mediálními skupinami. A tak v seznamu evropských dobyvatelských neúspěchů Murdocha vedle zmařených jednání o koupi italského Mediasetu z minulých let přibyl další.

Pro Murdocha přichází proto jednání s Canal Plus v klíčový okamžik. Po posledních nepodařených akcích se snaží prorazit si přes Alpy k Apeninám novou cestu. Vstup na italský trh se zdá být pro Ruperta Murdocha žhavější výzvou než potenciální vznik evropské platformy. Na italském trhu placené televize je Canal Plus se svou sítí Telepiu s 1,1 milionu předplatitelů a digitálním kanálem D+ s půlmilionem klientů pánem. Murdoch, který si ke konci loňského roku založil evropskou odbočku News Corp. Europe se sídlem v Miláně, se nyní ozývá na jeho volání. Canal Plus, jenž drží v Telepiu 90 procent kapitálu, totiž intenzivně hledá partnery, kteří by se s ním podělili o nákladná práva pro vysílání sportovních utkání. I když by mu zčásti měla pomoci italská veřejná televize RAI s desetiprocentním podílem v Telepiu, Murdoch je daleko solventnější. Je připraven dát dvanáct miliard franků za převzetí exkluzivních práv k vysílání italského fotbalového šampionátu.

Povinností evropských televizí je zajímat se o fotbalové přenosy, zdůrazňuje zástupce Canal Plus Michel Thoulouze v rozhovoru pro italský deník La Repubblica. „Je to jediný televizní produkt, který sjednocuje mládež celé Evropy. Kdyby fotbal skončil v rukou Američanů, jsme mrtvi, prohlašuje. Telepiu si již stihla obstarat dohody se sedmi fotbalovými kluby série A o výhradních právech na přenos jejich zápasů. Fotbal a další klíčové přenosy sportovních zápasů lákají mladé fandy k obrazovkám, a zvyšují tím cenu a následovně příjmy z reklamy, tvrdí analytici.

Vývoj cen akcií vybraných firem

Canal Plus na Pařížské burze (EUR)

News Corpopration Ltd. na australské burze (AUD)

British Sky Broadcasting na londýnské burze (GBP) Pramen: Bloomberg

Scelená Evropa proti Američanům

Snahy Canal Plus míří k vytvoření velké evropské skupiny placených televizních kanálů. Mluví o napojení na BSkyB, a ne o fúzi přímo s Murdochovým News Corp. Mezi britskou mediální digitální společností BSkyB a celým vydavatelským impériem Murdocha, reprezentovaným australským News Corp., je rozdíl. „Chceme, aby se BSkyB stala pilířem velkého evropského poolu placených televizí, zdůrazňuje zástupce francouzské skupiny. „Vzhledem k tomu, že jsme se prostřednictvím Pathé stali důležitými akcionáři britské společnosti, věříme, že naše slovo má v této kapitole svou váhu. Myšlenku jednotné platformy sjednocené Evropy podporují rovněž Kirch, Mediaset a RAI.

Oba hráči, BSkyB a Canal Plus, by měli šanci vytvořit největší audiovizuální skupinu Evropy: BSkyB má v Británii na sedm milionů předplatitelů a Canal Plus si ve třinácti zemích světa našel na jedenáct milionů věrných diváků. Jenže co vypadá pěkně na papíru, to by nemuselo odpovídat skutečným představám. Zatímco Murdoch by rád fúzoval, Canal Plus chce stůj co stůj zůstat relativně nezávislý, a proto by dal přednost volnější alianci. Pravda je, že potenciální smlouva mezi Canal Plus a BSkyB představuje jediný způsob, jak zastavit Američany. Je zde pouze jedna podmínka. „Ve vedení společné firmy musí být nějaký manažer společnosti Canal Plus, která si vydobyla vůdčí postavení, dodal Thoulouze z Canal Plus. Z toho jasně vyplývá, že BSkyB je považována za spřátelenou evropskou firmu a nehledí se na to, kdo v ní má hlavní slovo. Samotný News Corp. je však již australsko-americkým impériem, a proto se do panevropského televizního světa nehodí.

S kružítkem nad mapou Evropy

Ať už se mluví o fúzi, nebo ne, obě skupiny mají dobrý důvod spolu jednat. Jedni analytici mluví o možných gentlemanských dohodách v investiční oblasti, jiní jdou dále a malují na zeď částečná propojení na regionálních trzích. Canal Plus by se s Murdochem mohl spojit na severoevropském trhu, v Nizozemsku a Skandinávii, kde Francouzi právě obnovují staré aktivity ve skupině NetHold. A konečně, australsko-americký šéf News Corp. by měl rád volné ruce v Německu, kde ho skupina Kirch vyzývá ke vstupu do osidel placené sítě Premiere.

bitcoin školení listopad 24

Ve finále by tak rozhovory mezi Canal Plus a Murdochovou planetou mohly skončit ve formě nového geografického rozdělení evropské půdy, aniž by bylo nutné uzavřít kontroverzní globální smlouvu. „V Itálii, ale stejně i ve Skandinávii, v Nizozemsku nebo vlámské Belgii by mohly obě skupiny skloubit své zájmy ve společném holdingu. Canal Plus by přinesl stávající struktury a BSkyB finanční prostředky k odlepení se od země, vysvětluje jeden z analytiků. Francouzská skupina podle něj na návratnost investic ve zmíněných regionech zatím ještě čeká.

Londýnská City se staví vůči možnému napojení velmi skepticky. Po sérii nezdařených jednání mají Murdochovo počínání někteří analytici za „blufování . Fúze Canal Plus a BSkyB je podle nich nepravděpodobná, i když obě skupiny spojuje zájem o tématické kanály, o práva na sportovní přenosy, digitální televizní vysílání a filmové produkce. Podobné jsou i jejich mimomediální aktivity: zatímco BSkyB se snaží koupit tradiční britský fotbalový klub Manchester United, Canal Plus již vlastní přední francouzský klub Paris St. Germain.

  • Našli jste v článku chybu?