Světový šampionát v ženském fotbale, který právě probíhá v Austrálii a na Novém Zélandu, poukazuje na nepoměr mezi platy hráček a jejich mužských protějšků. Z analýzy CNN vyplývá, že nejlepší fotbalistky vydělávají jen čtvrtinu toho co fotbalisté na stejné úrovni. Na každý jeden dolar, jenž připadne mužům, si za tu samou dobu na hřišti ,vykopou‘ jen 25 centů.
A ačkoliv se onen rozdíl postupem času snižuje (před čtyřmi lety to bylo dokonce jen osm centů), stále je poněkud propastný. To vše navíc navzdory rostoucí popularitě ženského světového šampionátu.
Mistrovství by letos mělo přilákat k obrazovkám až miliardu diváků, a tak boj za respekt a spravedlnost pokračuje. Prvního úspěchu se přitom fotbalistky již dočkaly. Mezinárodní fotbalová asociace FIFA hráčkám letos vyplatí vyšší odměny – rozdělí mezi ně 49 milionů dolarů (více než jednu miliardu korun) z rekordních zhruba 110 milionů dolarů (téměř dvě a půl miliardy korun). Minimálně 30 tisíc dolarů (přibližně 650 tisíc korun) dostane každá hráčka za účast a 270 tisíc (bezmála šest milionů korun) je určeno pro členky vítězných týmů. Zbytek prize money připadne národním federacím, které si samy určí, jak s těmito penězi naloží.
Po tréninku do práce
Odměnu fotbalistů a fotbalistek tvoří několik složek – od klubového platu přes reprezentaci v národním týmu až po zmíněné prize money a sponzoring. Výstižně však platovou nerovnost ilustrují konkrétní příklady. Dobře je vidět třeba u hráček Alex Morganové a Megan Rapinoeové, které, ač patří mezi světovou špičku, si podle magazínu Forbes vydělaly jen 5,7 milionu dolarů. Naproti tomu roční příjmy Cristiana Ronalda přesáhly částku 136 milionů.
„Tak nízká kompenzace je nepřijatelná, protože tyto fotbalistky jsou ve své zemi nejlepší a věnují týdny, měsíce i roky svého času reprezentaci národního týmu na nejvyšší úrovni,“ řekl generální sekretář fotbalové asociace FIFPRO Jonas Baer Hoffmann serveru CNN. Ten zároveň poukazuje na fakt, že ač je mistrovství pro fotbalistky bezesporu důležitým zdrojem příjmů, spousta z nich jen ze své sportovní kariéry nevyžije, a dlouhé hodiny na trénincích a zápasech tak musí skloubit ještě s další prací.
Víc než jen platový rozdíl
Takzvaný gender pay gap, respektive platový rozdíl mezi muži a ženami, odkazuje především k finančním měřítkům a porovnává, jak již bylo nastíněno, kolik fotbalistky vydělají na každý dolar, který za svoje fotbalové výkony obdrží muži. Pro hráčky má ale stejné odměňování mnohem hlubší význam – pojí se s rovnými právy a možností věnovat se vysněné kariéře na sto procent.
„Vím, že to v tuto chvíli není reálné,“ pronesla jamajská reprezentantka Chinyelu Asherová a zdůraznila, jak pečlivě si musí fotbalistky naplánovat vše od pracovních povinností až po mateřskou dovolenou. „Oceňuji ale jakýkoliv další prostor pro profesionální hráčky, díky kterému budou moci ukázat své schopnosti a stanou se stejně uznávanými jako muži,“ dodala
Za velký pokrok je v každém případě považováno třeba i to, že FIFA letos hráčkám přidělila více peněz z celkové částky. „Ještě nejsme na cílové čáře, ale pokládám to za obrovský milník,“ komentovala počínání fotbalové asociace kapitánka Nového Zélandu Ali Rileyová.