Výstava z vědecké výpravy míří do Hradce Králové
Když se řekne Egypt, každému vytanou na mysli pyramidy, sfinga a mumie. Jenže dějiny a hlavně rozloha země kolem Nilu jsou nepoměrně pestřejší. Čeští egyptologové, kteří se loni v listopadu vydali na objevitelskou výpravu do slavné Jeskyně plavců v Západní poušti, rozšířili svůj tematický záběr. Expedice za pravděpodobnou „kolébkou“ staroegyptské civilizace se účastnili vědci rozličných oborů: kromě pravěkých a klasických archeologů i paleoekolog, geoinformatik, ale též známý geolog Václav Cílek.
Jaký byl největší zážitek organizátora výpravy, egyptologa Miroslava Bárty? „Ty noci. Ty hvězdy, které v Evropě není možné vidět, jak ty tam vypadají! A potom nová jeskyně Wádí Súra-gedíd se staroegyptskými motivy,“ řekl mladý profesor Univerzity Karlovy týdeníku EURO.
Díky fotografiím Martina Frouze se mohou pohledem na skalní malby, pouštní duny i noční nebesa potěšit návštěvníci výstavy Gilf Kebír 2008, jejíž vernisáž proběhne 24. září od 17 hodin v Hradci Králové, v prostorách Informačního centra ČEZ Obnovitelné zdroje. Nadace ČEZ se stala i sponzorem akce, úspěšnou expedici podpořily především firmy Mibcon, Inset, Jíša Rencar, Emeran 1860 a Severočeské doly. Zájemci, kteří by snad výstavu zmeškali, se mohou začíst do právě vydávané knihy „Ostrovy zapomnění“ z nakladatelství Dokořán.