Menu Zavřít

Plonkový scanner. Sběr dat od obchodníků zatím vázne

Autor: Archiv

Českému statistickému úřadu (ČSÚ) se zatím nedaří vytáhnout z řetězců údaje o cenách zboží. Do takzvaného systému scanner data, díky kterému by statistici mohli snadno posbírat údaje o cenách přímo od obchodníků, se zatím zapojily dva řetězce. V letošním roce by měly přibýt další dva.

Statistici přitom původně předpokládali, že už letos by mělo být do systému zapojeno dvacet největších řetězců.

Detailní informace o cenách potřebuje úřad kvůli zpřesnění výpočtu inflace. „V současné chvíli systém scanner data plně nepokrývá oblast cen potravin a nápojů, ale již do této oblasti jistou měrou promlouvá, vliv dat z terénního šetření je však stále majoritní. Probíhá jednání se zbylými velkými hráči v tomto sektoru tak, aby mohly být plně pokryty oddíly potravin a nápojů,“ říká Tomáš Chrámecký z odboru komunikace ČSÚ.


Tržby obchodníků rostou šestým rokem. Loni se zvýšily o 4,8 procenta

Showroom internetového obchodu Alza v Holešovicích

Do systému se zatím zapojil řetězec Albert a Kaufland. Následovat by měly další jako třeba Globus, Lidl, Billa nebo Penny Market. Jako první vstoupil do systému řetězec Albert, pro nějž zapojení do projektu údajně neznamenalo žádnou větší změnu ani z hlediska softwaru či technologie. Podle informací týdeníku Euro ale některé řetězce mají jiný názor. Statistici také v minulosti čelili kritice, zda data nebudou sloužit ke kontrole firem a zda se nedostanou k Finanční správě. To ale úřad odmítá.

Zatím statistici většinu dat sbírají ručně. Terénní pracovníci navštěvují obchody a osobně zjišťují ceny zboží sběrem čárových kódů na výrobcích či jiných interních kódů. Ty poté ČSÚ zpracovává do spotřebního koše, ve kterém sleduje ceny přibližně 190 potravin a nealkoholických nápojů.

bitcoin_skoleni

Přesnější výpočet inflace má zásadní makroekonomický význam. Ukazuje, jak rostou nebo klesají ceny zboží a služeb, a je na něj navázána řada valorizací. Inflací se řídí třeba výše starobních penzí či sociálních dávek, ale třeba i některé smlouvy. Systém scanner data je v západních zemích běžně používaný způsob, jak od obchodníků dostat přesnější data pro výpočet inflace. Na stejném principu sbírají data statistici i v Belgii, Lucembursku, Dánsku, Švédsku, Švýcarsku či Slovinsku.

  • Našli jste v článku chybu?