„Svět energetiky už nikdy nebude jako dřív, v současnosti v něm probíhá snad nejvíce změn za posledních 50 let.“ I tato informace zazněla od generálního ředitele energetické společnosti E. ON Česká republika Martina Záklasníka na letošní výroční konferenci Českého plynárenského svazu. Ta se podrobně zabývala budoucí rolí plynárenství ve světovém i celoevropském kontextu, novými trendy v plynárenství, ale také uplatněním zemního plynu v energetickém mixu.
* Evropská unie se zavázala snížit emise CO2 do roku 2030 nejméně o 40 procent. Jakou roli v tomto procesu může hrát zemní plyn?
Na začátku je třeba si říct, že samotná energetika nebude schopna celý tento závazek naplnit. Už jen proto, že významná část emisí CO2 pochází z dopravy a domácností. Řada firem se o ekologický přístup a šetrný provoz snaží i bez toho, že by k tomu byla legislativou vysloveně nucena. Aby k požadovanému snížení emisí opravdu došlo, je třeba emise snižovat ve všech těchto oblastech.
A plyn bude hrát v tomto ohledu důležitou roli – v energetice, průmyslu, dopravě i v domácnostech.
* Pokud se bavíme čistě o emisích z energetiky, jaký je zde vývoj v posledních letech?
V posledních letech se stále více prosazují obnovitelné zdroje energie, které jsou šetrné k životnímu prostředí, ale nelze predikovat a plánovat jejich výkon. Aby byla dlouhodobě zachována kvalita dodávek energie, je třeba mít kromě decentralizovaných zdrojů i zdroje stabilní a plyn se jeví jako zajímavá alternativa. Mám na mysli například používání paroplynových elektráren, které díky rychlému náběhu mohou vyrovnávat špičky v síti, nebo tzv. power-to-gas technologii, kde se naopak přebytečná elektřina přeměňuje na plyn. Zemní plyn v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie a dalšími aspekty pomáhá účinně snižovat emise v ovzduší.
* Jak mohou k čistšímu ovzduší přispět domácnosti? A má to vůbec v porovnání s průmyslem smysl?
Chovat se ekologicky má z pohledu domácností obrovský smysl. Ač se to nemusí na první pohled zdát, domácnosti a doprava totiž mají významný podíl na znečišťování ovzduší. A přitom každý z nás si může vybrat, zda bude ve svém kotli pálit PET lahve a uhlí, nebo si pořídí šetrný a zároveň výkonný plynový kondenzační kotel. Podobně je to s auty – čistá mobilita je podle mě do budoucna klíčem k tomu, aby naše děti mohly dýchat čistší vzduch. Také tady se otevírá prostor pro plyn – auta na CNG a především elektromobily představují ekologičtější způsob dopravy, navíc jejich provoz je i levnější. Pro nás je to důležité téma, a proto neustále rozšiřujeme síť plnicích stanic na CNG. Podobně je to s infrastrukturou pro elektromobily, do roku 2019 plánujeme postavit zhruba 45 rychlonabíjecích stanic. A v plánu máme i několik nejmodernějších ultrarychlých nabíječek.
* Jak se díváte na možnosti finančních pobídek jako podpory zemního plynu u nás?
Při zavádění nových a potřebných technologií je vhodné, aby byl správně nastaven také systém podpory. Ten se ostatně velmi dobře osvědčil už v případě obnovitelných zdrojů. V tomto případě ale může jít například o cílenou podporu, daňové úlevy, zelené certifikáty nebo další nástroje, které povedou k tomu, že snižování emisí bude nejen výhodné z hlediska šetrnosti k prostředí, v němž žijeme, ale také z hlediska finančního. Příkladem může být memorandum k CNG, které letos schválila vláda a které zaručuje zachování daňového zvýhodnění CNG do roku 2025. To je jasný signál směrem k veřejnosti, že s plynem se v dopravě počítá a lidé nemusejí mít strach si auto na CNG pořídit. Pomáhají i kotlíkové dotace nebo podpora výroby biometanu.
Uvítal bych více podobných opatření.
Martin Záklasník ? Vystudoval ekonomii na univerzitách v Praze a ve Vídni. ? V pozici generálního ředitele energetické společnosti E. ON působí dva roky ? Předtím pracoval jako vedoucí B2B marketingu a prodeje významným zákazníkům společnosti T-Mobile v Praze.
Auta na CNG a především elektromobily představují ekologičtější způsob dopravy, navíc jejich provoz je i levnější.
O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz