Strojírenská firma jedná o prodeji podílu se třemi zájemci
Finanční krize značně zkomplikovala vstup strategického investora do Škody Power. Ještě koncem loňského roku vedení podniku plánovalo, že letos v lednu oznámí firmu, která ve Škodě Power získá majetkový podíl a pomůže s jejím dalším rozvojem. Jednání se však o několik měsíců protáhla a výsledek je velmi nejasný. „Vedení firmy nyní rokuje se třemi zájemci, kteří mají o majetkový vstup eminentní zájem. Žádný z nich však nesplnil všechny původně stanovené podmínky soutěže,“ řekl zdroj, který měl blízko k jednání. Jména finalistů nesdělil. Dle informací týdeníku EURO jde o zájemce z Ruska, Jižní Koreje a mezinárodní investiční fond. „Jednání pokračují. Dokud neskončí, nemůžeme sdělovat žádné podrobnosti,“ konstatoval šéf Škody Power Jiří Zapletal. Škoda Power je součástí plzeňského koncernu Škoda Holding, který ovládá investiční skupina Appian.
Zpoždění
Původní plány vedení Škody Power počítaly s tím, že finální zájemci předloží do začátku loňského prosince závazné nabídky. Banky však kvůli ekonomické krizi značně zpřísnily podmínky úvěrování. A investoři přesvědčovali úvěrující ústavy o životaschopnosti svých plánů v Plzni o něco déle. Termín pro podání závazných přihlášek se proto musel přesunout až na leden letošního roku. Ani v tomto případě však nemohli být majitelé Škody Power příliš spokojeni. „Žádný z uchazečů totiž v závazných nabídkách nesplnil všechny podmínky. Především garance související s financováním nákupu akcií,“ upozornil zdroj. Objevil se i další problém. Investoři ve svých nabídkách původně souhlasili, že v plzeňském podniku koupí najednou celý podíl, o který projevili zájem. Nyní však s odkazem na finanční krizi chtějí tyto podmínky upravit. Požadují, aby mohli akcie škodovky nakupovat postupně, v delším časovém horizontu. Současně chtějí postupné navyšování podílu a cenu, kterou za akcie zaplatí, podmínit i ekonomickou situací ve firmě.
Do konce března
Dle informací týdeníku EURO se vedení Škody Power rozhodlo vyjednávat se třemi zájemci individuálně. Pokud se s některým z nich neuskuteční konečná dohoda do konce března, majitelé se vstupem strategického partnera počkají, až se světové trhy vzpamatují z finanční krize. S prodejem Škody Power ostatně nemusejí nijak spěchat. Firma je navzdory světové ekonomické krizi v dobré kondici. Výrobní kapacity pro letošek má zcela vyprodané, pro příští rok z 85 procent. V polovině loňského roku projevilo o vstup do Škody Power zájem zhruba 60 firem. V září předložilo nezávaznou nabídku 25 investorů. Dva z nich měli zájem o sto procent podniku, zbytek o majoritní podíl. Dle informací týdeníku EURO byly na seznamu kromě jiného indické firmy BHEL, KSK, německý podnik MAN a ruský Atomstrojexport. Dalšími společnostmi, které se o podíl ve Škodě Power ucházely, byly Alstom a jihokorejský Doosan. Mezi zájemci bylo zhruba i deset zahraničních private equity fondů, například Mid Europa Partners, Doughty Hanson, Carlyle či Advent International. V informačních materiálech, které dostali potenciální zájemci, není uveden podíl na prodej ani stanovena cena. Dle informací týdeníku EURO přitom koncem loňského roku oceňovali majitelé stoprocentní podíl ve Škodě Power na dvanáct až patnáct miliard korun.
BOX: Firma Appian * Ovládá sto procent akcií Škody Holding. * Vlastní sázkovou kancelář Chance. * Ovládala i těžařskou firmu Mostecká uhelná společnost, kterou v roce 2005 prodala jejím manažerům. * Je aktivní i ve zdravotnictví. Loni koupila stoprocentní podíl v holdingové společnosti Medicon, které kromě jiného patří největší poliklinika v České republice – v blízkosti stanice metra Budějovická v Praze 4.