Menu Zavřít

PNS chtěla ovládnout trh

13. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Sporem distribučních společností se zabývá Evropská komise Na českém mediálním trhu se odehrává nelítostný boj o ovládnutí distribučních sítí. PNS se pokusila zlikvidovat svého konkurenta - distribuční společnost tisku Mediaprint & Kapa. Koncem loňského roku však zasáhl antimonopolní úřad.

Sporem distribučních společností se zabývá Evropská komise

Na českém mediálním trhu se odehrává nelítostný boj o ovládnutí distribučních sítí. PNS se pokusila zlikvidovat svého konkurenta - distribuční společnost tisku Mediaprint & Kapa. Koncem loňského roku však zasáhl antimonopolní úřad.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal předběžné rozhodnutí obnovit distribuční společnosti tisku Mediaprint & Kapa dodávky všech titulů vydávaných společnostmi MAFRA, Ringier ČR, Vltava-Labe-Press (VLP) a Československý sport. Stalo se tak 27. prosince 2002 a rozhodnutí mělo okamžitý účinek. Vydavatelské domy, které jsou zároveň akcionáři konkurenční První novinové společnosti (PNS), přitom musí dodržet podmínky dříve uzavřených smluv. Ty totiž na podzim podle jednatele Mediaprintu Ivana Kaufmanna bez uvedení důvodu hromadně této distribuční společnosti vypověděly.

Úřad brání vzniku monopolu PNS

Antimonopolní úřad v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že „dosavadní zjištění zakládají vysoký stupeň podezření na koordinované jednání výše uvedených vydavatelů“. Toto předběžné opatření má platnost do doby pravomocného skončení správního řízení, které úřad už s těmito vydavateli zahájil. Zástupci společnosti Mediaprint & Kapa tvrdí, že rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž bylo posledním možným krokem, jak zabránit v České republice vzniku nevratného monopolu. Ten by ve svých důsledcích mohl ohrozit svobodné a nezávislé vydávání tištěných periodik.

Obavy z Evropské komise

Celá kauza by měla mít však mnohem větší dopad v mezinárodním měřítku. Je o tom přesvědčen advokát Aleš Pejchal, který Mediaprint & Kapa v této souvislosti zastupuje. „Má to celoevropský rozsah. A to z jednoho prostého důvodu. Vlastníci všech aktérů, kterých se týká tento spor, mají své sídlo na území Evropské unie. Kromě toho, že byl ze strany mého klienta podán podnět Úřadu pro hospodářskou soutěž, tak samozřejmě byla podána stížnost Evropské komisi. Tato stížnost je již zaregistrována a Evropská komise se touto záležitostí zabývá,“ prohlásil Pejchal. Zástupci zmíněných vydavatelských domů rozhodnutí antimonopolního úřadu respektovali a okamžitě obnovili s Mediaprintem spolupráci. Otázkou však zůstává, jak dlouho vydrží. Tomáš Böhm, generální ředitel Ringier ČR, předseda představenstva Unie vydavatelů ke kauze uvedl: „Nejsme si vědomi toho, že bychom jakýmkoliv způsobem zákon porušili, zejména tím způsobem, jak je uvedeno v odůvodnění. Nesouhlasíme s předběžným opatřením a budeme proti němu podávat rozklad.“ Do doby, než antimonopolní úřad rozhodne o odvolání, nebo rozhodne pravomocně, zůstává v platnosti jeho předběžné opatření.

bitcoin_skoleni

Z dvanácti distributorů zůstali dva

Na českém trhu působí nyní jen dvě společnosti distribuce tisku - PNS a Mediaprint & Kapa. Ještě v roce 1999 jich bylo dvanáct. Menší distributory postupně pohltila PNS, která je ovládána vydavateli největších celostátních a regionálních deníků, společnostmi Ringier, MAFRA, VLP, a největšími vydavateli časopisů - společnostmi Sanoma a Europress. Mediaprint & Kapa je na vydavatelích tisku majetkově nezávislá a vlastní ji rakouská společnost K u K. Medienbeteiligungs a Ivan Kaufmann. Před začátkem sporu ovládala téměř polovinu českého trhu s distribucí tisku.

  • Našli jste v článku chybu?