SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ Ze všech organizací je v médiích zřejmě nejvíce slyšet o Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy. Ani „dandovcům“ se ale vždy všechno nepodaří. V listopadu chystali podnikatelský protest, který se nakonec vůbec nekonal. Tento týden ale začnou připravovat novou akci.
SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ Ze všech organizací je v médiích zřejmě nejvíce slyšet o Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy. Ani „dandovcům“ se ale vždy všechno nepodaří. V listopadu chystali podnikatelský protest, který se nakonec vůbec nekonal. Tento týden ale začnou připravovat novou akci.
Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR (SPŽ) je vlastně jakýmsi sdružovatelem sdružení, jeho členy jsou jen právnické osoby - místní podnikatelské spolky. Podle informací jeho šéfa Bedřicha Dandy se dohromady jedná o zhruba dvacet tisíc lidí. Když se na konci listopadu sjeli na pražské Palachovo náměstí stovky odborářů, aby podpořili návrh nového zákoníku práce, začalo představenstvo SPŽ připravovat vlastní akci.
V sobotu 26. listopadu měli obchodníci po celé zemi zavřít na protest své obchody, k události se měli připojit i dopravci a další profese. „Není to stávka, ale historicky první protest všech podnikatelů a živnostníků proti státní zvůli. Konkrétně proti nové podobě pracovního zákoníku,“ tvrdil Bedřich Danda.
NAVZDORY KOMOŘE
Akce tedy měla být ojedinělou událostí v historii České republiky. Ale už týden před jejím konáním bylo zřejmé, že se k ní připojí maximálně několik desítek firem. Především od ní dala ruce pryč Hospodářská komora: „My rozhodně nebudeme nabádat své členy ke stávce ani k demonstracím. Jakýkoli protest tohoto typu poškozuje především samotné podnikatele,“ uvedl tehdy prezident komory Jaromír Drábek.
Ani Svaz průmyslu a dopravy stávce nefandil: „Po pravdě řečeno, byl bych v rozpacích, kdybych měl oslovit naši členskou základnu ve věci organizování demonstrace,“ řekl generální ředitel svazu Zdeněk Liška. Členskou základnu podle něj tvoří přední průmyslové podniky a odvětvové svazy, jejichž tradici neodpovídá vyjadřovat se tímto způsobem. „Nedomnívám se, že věcné, odborně podložené názory je možné sdělovat na ulici prostřednictvím transparentů nebo masovou účastí na shromáždění či demonstraci,“ řekl Liška. Jako mnohem vhodnější formu viděl například veřejné slyšení v Senátu.
SPŽ navzdory tomu protestní akci vyhlásilo. Ještě několik dní před jejím termínem, ale jeho představenstvo ani nevědělo, jakou bude mít vůbec formu. „Mají firmy vyvěsit bílé prapory? Nebo dopravci zastavovat autobusy?“ uvažovali dandovci. Všechno nakonec skončilo fiaskem.
PLÁNUJE SE DALŠÍ AKCE
Obchodníci posléze nejenže své prodejny nezavřeli, autobusy nezastavily, ale nevyvěsili ani žádné protestní transparenty. „Protest se nekonal, podcenili jsme zřejmě jeho organizaci,“ přiznal posléze Bedřich Danda. Sdružení ale nerezignovalo a připravuje další úderné akce. Na začátku roku to měla být demonstrace síly na parlamentní galerii. Od této myšlenky ale už dandovci ustoupili. „Toto úterý bude představenstvo plánovat další věc, více ale nyní nemohu říci,“ řekl minulý týden Bedřich Danda.
**NEVŠIMLI SI, ŽE TO JE SOBOTA
„Jedním z klíčových důvodů neúspěchu byl fakt, že jsme si při plánování protestní akce nevšimli, že inkriminovaný den je sobota,“ řekl Profitu šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.