Kolik vydělávají nejúspěšnější podnikatelé na světě? Klidně i devět miliard dolarů (přes 190 miliard korun) za den. Alespoň na tolik si během čtvrtka přišel Mark Zuckerberg poté, co akcie Meta Platforms vzrostly o devět procent. Stalo se tak v návaznosti na zveřejnění finančních výsledků z konce druhého čtvrtletí, kdy mateřská společnost Facebooku těžila hlavně z reklamy. Výrazně se na rostoucích příjmech podílely také investice spojené se spuštěním konkurenční služby Twitteru – sociální sítě Threads.
Úspěch technologického giganta se samozřejmě pozitivně podepsal rovněž na jmění jeho spoluzakladatele Zuckerberga, který ve firmě založené v roce 2004 aktuálně vlastní něco málo přes 13 procent. A vzhledem k tomu, že je jeho bohatství spojené převážně s vlastnickým podílem, povedlo se mu objem svého majetku od ledna více než zdvojnásobit.
Po uplynulém roce je to pro podnikatele jistě příjemná změna, obzvláště vzhledem ke skutečnosti, že se akcie Meta loni propadly o více než 70 procent. V důsledku toho kleslo Zuckerbergovo jmění ze 125 miliard dolarů (s průměrným loňským kurzem zhruba 2,9 bilionu korun) z ledna 2022 na listopadové minimum v hodnotě 35 miliard dolarů (necelých 820 miliard korun), uvádí Insider. Ve srovnání s tím dnes spoluzakladatel Facebooku disponuje více než trojnásobkem, konkrétně 118 miliardami dolarů (asi 2,6 bilionu korun).
Muskovi v patách
Pokud devítiprocentní nárůst akcií společnosti Meta vydrží, přeskočí Zuckerberg v žebříčku nejmovitějších hned čtyři miliardáře a stane se šestým nejbohatším člověkem na světě. Nakročeno má zatím dobře. Meziročně vzrostly akcie Mety o 165 procent a podnikatelovo jmění se tak jen od začátku letošního roku zvýšilo o 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun). Tak vysoký přírůstek zaostává pouze za majitelem Tesly a SpaceX Elonem Muskem, který si za stejnou dobu připsal 103 miliardy dolarů (asi 2,2 bilionu korun).
Pozitivní vyhlídky by nicméně mohl zkazit klesající zájem o sociální síť Threads, kterou po silném startu opouští desítky milionů uživatelů. Jen během několika týdnů od svého uvedení jich nová platforma ztratila více než polovinu.
„Je zřejmé, že když se vám zaregistruje více než 100 milionů lidí, bylo by v ideálním případě úžasné, kdyby všichni, nebo dokonce polovina z nich zůstala. Tak daleko ale ještě nejsme,“ píše agentura Reuters s odkazem na zvukový záznam z interní porady, na které hovoří Zuckerberg.
V něm podnikatel následně vysvětluje, že pokles počtu uživatelů považuje za zcela normální a naopak očekává, že se jejich základna opět zvýší. Stát se tak má poté, co společnost aplikaci rozšíří o další funkce, včetně verze pro stolní počítače. „Meta se snaží přidat více vymožeností, které by uživatele přiměly k návratu. Například zajistí, aby uživatelé Instagramu mohli vidět důležitá témata,“ objasňuje pro Reuters produktový ředitel Chris Cox.
Hlavně rychleji než konkurence!
Zuckerberg v telefonátu zaměstnancům mimo jiné řekl, že ačkoli práce na technologiích rozšířené a virtuální reality neprobíhají tak rychle, jak by bylo záhodno, věří, že jsou na dobré cestě. Zároveň dodal, že Meta potřebuje tímto směrem investovat dříve než konkurence, jakou je třeba Apple, Google či Microsoft. Ty mají totiž výhodu v podobě dlouholetých zkušeností s vytvářením operačních systémů.
Zuckerberg a Cox také zdůraznili, že Meta tento měsíc spustila model umělé inteligence nazvaný Llama 2. Ten dala volně k dispozici všem vývojářům, jejichž služby mají méně než 700 milionů uživatelů. „Za týden od vydání modelu bylo přijato více než 150 tisíc žádostí o jeho stažení,“ dodává Cox.