Menu Zavřít

Po práci do Továrny

3. 5. 2017
Autor: Euro.cz

Zrekonstruovaná fabrika ve Wilsonově ulici láká zdaleka. Architektura není ale tím nejdůležitějším, čím zve slánský pivovar k návštěvě

Odpolední slunce vykouklo zpoza mraků sice jen na pár minut, ale člověk by v útulném dvoře zůstal až do večera. Skrytá terasa za Továrnou Pivovarem je jedním z řady trumfů, které má zdejší sládek Jakub Veselý (na snímku) k dispozici.

Tím hlavním - samozřejmě kromě špičkových ležáků i speciálů - je citlivě zrekonstruovaná pivnice, kde pijáci vidí nejen na práci sládka ve varně a mezi ležáckými tanky, ale i zručnost kuchaře na otevřeném grilu.

„Pivo jsem doma začal vařit, když mi bylo třináct, stačil vliv města,“usmívá se Veselý, rodák ze Žatce. Jeho jméno není pro znalce českého (mini)pivovarnictví neznámé, stojí i za létající značkou Falkon. Ve Slaném vaří od přelomu let 2015 a 2016.

„Loni jsem tu udělal zhruba tisíc hektolitrů, letos to bude asi 1500,“ počítá Veselý.

Jeho odhady nejsou nijak přehnané. Výčep v pivnici má osm kohoutů, ve vedlejší restauraci zase šest. Třeba vloni museli zdražit desítku na úroveň dvanáctky. Pilo se jí prostě tolik, že Veselý nestačil vařit.

Slaný přitom není městem, kde by hospodští mohli lidem nabízet jakékoli patoky. „Jsou tu,rozmazlení' a zvyklí na vysokou laiku,“ vysvětluje Veselý. Naráží na to, že podnik Továrna Pivovar není ve městě sám. Už delší dobu zdejší pijáky vzdělává i Antoš. Veselý ovšem nechce mluvit o konkurenci. „Je to pro mě motivace,“ dodává.

Dobře nachmeleno

A ž e je Jakub Veselý perfekcionista a záleží mu na každém detailu, není cítit jen přímo v pivnici, ale i během ochutnávání jeho výrobků s etiketou Továrna Slaný.

Začali jsme tmavým ležákem Salzberg (0,5 litru za 35 korun) se 4,8 procenta alkoholu. Sytě tmavé pivo je cítit po karamelovém sladu, dojmy z vůně se pak rozbalují i v ústech. Ovšem u nesladkého karamelového odéru to nekončí, plná chuť, v níž se prolíná několik použitých sladů, se připomíná během celého popíjení. Ležák se může pochlubit i velmi dobrou pitelností.

Mimo náš zájem nezůstal ani světlý svrchně kvašený speciál Protektor IPA (0,3 litru za 39 korun). Pivo typu India Pale Ale s 6,5 procenta alkoholu názvem neodkazuje na období protektorátu, ale připomíná historii budovy Továrny Slaný, kde se vyráběly i protektory na pneumatiky.

Nejdřív vystoupá příjemná citrusová vůně. Dobře nachmelené pivo provází chutná hořkost, v ústech je cítit po grepu.

I skleněné láhve o objemu 0,66 litru se stylovými etiketami a detailními popisky, do nichž Veselý začne své slánské pivo během krátké doby plnit, jasně ukazují, že na české pivovarské mapě jde o ojedinělý úkaz. •

Továrna Pivovar

Wilsonova 689, Slaný

SLÁDEK: Jakub Veselý NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: speciál Protektor IPA,

při jehož výrobě se chmelem rozhodně nešetří OTEVŘENO: 17.00 až 24.00 (úterý až pátek),

bitcoin_skoleni

12.00 až 24.00 (sobota)

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?