Menu Zavřít

Počítání lhůt ve správním řízení

7. 1. 2008
Autor: Euro.cz

Obecní úřad po mně požadoval, abych mu určitou listinu dodal nejpozději 15. listopadu.

Nechal jsem vše na poslední chvíli a chtěl se 15. listopadu stavit osobně. Jenže nakonec jsem musel odjet na celý den pryč. Proto jsem požadovanou listinu poslal 15. listopadu úřadu poštou (osobně jsem dopis podal doporučeně na jedné pražské poště). Úřednice v naší obci nyní tvrdí, že jsem lhůtu nesplnil. Má pravdu?

podnikatel ze středních Čech

Ve správním řízení (typicky jednání s obecními úřady) postačí, pokud učiníte poslední den této lhůty podání. Důležité je tedy den odevzdání (odeslání), nikoliv den doručení úřadníkovi. Vyplývá to z § 40 odst. 1 písm. d) správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb.):

„Lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněno podání u věcně a místně příslušného správního orgánu anebo je-li v tento den podána poštovní zásilka adresovaná tomuto správnímu orgánu.“ Lhůta by byla zachována i v případě, že byste zásilku odeslal ze zahraničí. Jedinou podmínkou je, že musí být podána prostřednictvím držitele poštovní licence – typicky tedy České pošty nebo obdobné instituce v cizím státě.

Využívání pošty je poměrně rozšířené právě v případě, že nestihnete na úřad zajít osobně během úředních hodin. Lhůta totiž končí až uplynutím poslední minuty určeného dne. Najdete-li tedy poštu s nepřetržitým provozem, je lhůta splněna, pokud razítko na obálce uvádí nejpozději 23 hodin 59 minut daného dne (pokud ale vím, v praxi používají pošty pouze hodinového rozlišení).

Pokud posíláte dopis klasickou poštou, podejte jej jako doporučený (není to podmínkou jeho „platnosti“, pouze se zvyšuje vaše jistota a možnost následného dokazování).

Přesto: Je-li to možné, doporučuji důležité dokumenty předávat osobně přímo v podatelně příslušného úřadu. Jednak minimalizujete dobu mezi odevzdáním a skutečným doručením, jednak získáte jistotu, že dokument skutečně došel na úřad.

bitcoin_skoleni

Vyplatí se také pozorně číst dokument, ve kterém se o lhůtě hovoří. Například v oblasti veřejných zakázek (což ovšem nespadá pod správní řízení) je většinou nutné doručit nabídku na podatelnu, navíc jen do určité hodiny konkrétního dne. V takovém případě ji tedy úřad skutečně musí fyzicky obdržet, nestačí nabídku na poslední chvíli odeslat poštou.

Mgr. Jan Beneš právník

  • Našli jste v článku chybu?