Menu Zavřít

Pod vlivem Balatonu

10. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Díky termálnímu efektu vodní hladiny se vínům daří výborně

Abychom si prohlédli i poslední oblast v okolí Balatonu, musíme se vrátit na jeho severní břeh. Kdybychom jezero přeplavali od Siofóku směrem severozápadním, dostaneme se do místa Balatonfüred, které dalo název poslední z příjezerních oblastí, Balatonfüred-Csopak. Území, jižním okrajem se dotýkající modré hladiny, kterým se jako páteř táhne silnice číslo 71, není velké. Jeho rozloha představuje necelých osmnáct stovek hektarů vinic. Co do skladby odrůd jsou to vinohrady veskrze osázené bílými sortami. Nalezneme zde především oba ryzlinky, Muškát Ottonel, Chardonnay a pro nás méně známé keře Juhfark nebo Zenit. Největší přízni milovníků zlatavého moku se těší zdejší Rulandské, tedy – maďarsky – Szürkebarát. Z velice málo zastoupených odrůd modrých objevíme na plochách viničních tratí hlavně cabernety, Merlot či Frankovku. Vysázeny jsou především na poloostrově Tihany a jejich hrozny slouží hlavně k přípravě lehkých růžových vín podmanivého aromatu.
Zdejší půdní typy, klima s minimem výkyvů, regulované termálním efektem vodní hladiny, umožňuje hroznům dobré vyzrání a dodává jim bohatý obsah potřebných látek. Hlinité zeminy s podílem jílu, vápenité půdy nebo podloží čedičovo-tufová, k tomu vysoké denní teploty, to společně vytváří podmínky, v nichž si réva libuje. K vínům, která mají na to, aby se prosadila i mezi konzumenty mimo oblast, patří jistě Olaszrizling selection 2000, jaký umí ve sklepě Figula Pincészet nebo polosladký Pinot Gris ´99 ze stejného zdroje. Fodorvin Családi Pincészet zase nabízí vydařený Zánkai Juhfark – Němci této odrůdě říkají „Lamí ocas“, Vinárius KFT překvapí jemným, ale odrůdově typickým Alsóörsi Tramini.
Osvěženi vlnami jezera zůstaneme na tomto břehu a podnikneme malý výlet do další z vinařských oblastí, malé, na dvě malá územíčka rozdělené oblasti Somló. Obě teritoria dají společně dohromady sotva pět set hektarů vinic, což je vůbec nejmenší rozloha v zemi. Ta územíčka jsou regulérními podoblastmi a nesou jména Kissomlyó-Sághegyi, respektive Somlói subregion. Západněji ležící část oblasti, kde se réva rozlévá na nížinných rovinách, jsou doma především bílé sorty, zejména domácí Furmint, Juhfark a Hárslevelű. Vinohrady v té druhé, východně položené, se šplhají po nevysokých stráních pohoří Bakony a na jihu oživují úpatí osamělé hory Somló. Zde se na čedičových podložích dobře vede pro nás exotickým odrůdám Ezerjó či Sárfehér. Vedle nich se na svazích objevují stále častěji Chardonnay, Tramín a Pinot blanc. Mezi víny, jichž se v elitní skupině objevuje stále více, má dobrý zvuk například Somlói Furmint 2000 ze sortimentu vinařství Fehérvári Károly. Žádaný je také Hárslevelű 2000, který přivedl na svět Fekete Béla. Vínem, jež okusíme dnes, je Balaton 2000, Balatonboglár. Barva, jásavá a plná tisíců jiskérek, plný mnohoprvkový buket navozující dojem velkého vína a lehká, rozpustilá chuť jsou hlavní markanty tohoto čtyřodrůdového cuvée. Překypující tóny tmavého ovoce snad všech známých druhů, příjemně drhnoucí konec a mazlivý celkový výraz nám přináší se stále rostoucí intenzitou každý další doušek. Frankovka, Portugalské, Zweigelt a Rulandské modré – tyto sorty daly vínu své nejlepší vlastnosti a výsledkem je – jistě i díky vnímavé práci sklepmistrově – hravé a temperamentní víno s vlastnostmi ohnivých maďarských krasavic.

  • Našli jste v článku chybu?