Členům Unie malých a středních podniků ČR (SME) se výrazně nelíbí návrh zákona o veřejných zakázkách, který dnes schválila sněmovna. Podnikatelům vadí zejména nárůst byrokratické zátěže, který přinese chaos a zvětší prostor pro korupci.
Foto: Profimedia.cz
Naopak by uvítali takové změny, které sníží celkový počet veřejných zakázek a korupční prostředí omezí. Návrh podle nich rozhodně nesplní svůj hlavní účel, tedy posílení transparentnosti a otevřenosti veřejných zakázek. „Návrh zákona zavádí řadu administrativních opatření, která mají korupci omezit. Jenže s každým dalším potřebným razítkem se prostor pro korupci naopak zvětšuje“, uvádí předseda SME David Šeich. Jediným nástrojem proti korupci a ve prospěch transparentnosti je skutečná konkurence. Stát by se měl v prvé řadě soustředit na snížení celkového objemu veřejných zakázek, kterých je v ročním objemu více než 600 miliard. Řešením je privatizace státních firem a využívání veřejně-soukromého partnerství (PPP). Soukromý subjekt na rozdíl od státu vždy využívá nejkvalitnější a nejlevnější nabídku.
Nevoli mezi podnikateli vyvolává rovněž otázka centrálních nákupů, které konkurenci výrazně omezí.“Reaálně hrozí, že bude docházet ke kartelům velkým firem a malé a střední české firmy, které v ČR platí daně, zůstanou jen v roli subdodavatelů, kteří prosí o drobky za pro ně nevýhodných podmínek,“ varuje před dopady zákona Šeich. Podnikatelé se navíc obávají, aby v ČR nenastala obdobná situace jako na Slovensku. Díky centrálním nákupům tam nový zákon o zadávání veřejných zakázek prakticky zastavil chod všech úřadů, které se ocitli třeba bez tonerů či papíru.