Zástupci českých, moravsko-slezských a slovenských podnikatelů se rozhodli hledat efektivní cesty k udržení dosavadních vzájemných ekonomických a obchod-ních vztahů bez ohledu na vývoj státoprávního uspořádání.
PSALI JSME PŘED 15 LETY Zástupci českých, moravsko-slezských a slovenských podnikatelů se rozhodli hledat efektivní cesty k udržení dosavadních vzájemných ekonomických a obchod-ních vztahů bez ohledu na vývoj státoprávního uspořádání. Každá změna s sebou nese riziko ekonomických nátlaků, které mohou vést až k sérii bankrotů. Podnikatelé z celé ČSFR se cítí ohroženi, a proto jsou názoru, že:
1. Politické kroky by neměly předbíhat kroky a dohody ekonomické.
2. Za příklad našich budoucích ekonomických vztahů by se měly vzít dohody z Maastrichtu.
3. Při vzniku nových ekonomických dohod by měli být přítomni zástupci soukromého sektoru.
V prohlášení, které podepsali zástupci Sdružení čs.podnikatelů ČR, Združenia podnikatelov Slovenska a Koordinačnej rady malého a stredného podnikania SR, se píše, že je třeba přihlížet k názorům podnikatelů. Vždyť na tvorbě hrubého národního produktu se soukromý sektor podílí asi 10 procenty.
Na Slovensku existují tři větší organizace, reprezentující podnikatele. Jejich zástupci se dohodli, že se pokusí sjednotit a vytvořit partnera Sdružení čs. podnikatelů ČR, tedy jednu silnou podnikatelskou organizaci, která by zastřešovala malé a střední podnikatele a živnostníky na Slovensku.
V případě rozchodu České a Slovenské republiky by sjednocení slovenští podnikatelé měli mít větší vliv na utváření podnikatelského prostředí na Slovensku a byli by jediným silným partnerem jak českých podnikatelů, tak mezinárodních podnikatelských sdružení.
„Chceme i nadále udržovat dobré vztahy,“ říká generální sekretář Sdružení čs. podnikatelů ČR Jan Mazáček. Když dojde k rozpadu, nemohou být v jedné z republik natolik odlišné podmínky k podnikání, aby nešly skloubit podnikatelské aktivity na obou stranách hranic a přetrhaly se dosud fungující vazby. Týká se to třeba ceny dopravy, nafty a podobně. Podnikatelé z jedné části současné federace by se neměli bát investovat v jiné a naopak.
Profit č. 43/1992