Menu Zavřít

Podnikové peníze mohou také vydělávat

14. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Trh nabízí mnoho investičních instrumentů s různým rizikemEfektivní využití volných finančních prostředků patří v každé firmě mezi důležité úkoly. Otázka, jak výhodně zhodnocovat prostředky, které budeme potřebovat až za týden či ještě později, je tedy aktuální vždy a všude.

Trh nabízí mnoho investičních instrumentů s různým rizikem

Efektivní využití volných finančních prostředků patří v každé firmě mezi důležité úkoly. Otázka, jak výhodně zhodnocovat prostředky, které budeme potřebovat až za týden či ještě později, je tedy aktuální vždy a všude.

Ponechávat volné peníze na účtu a inkasovat mizivý úrok to asi nebude ta správná cesta. Trh dnes nabízí jiné, efektivnější možnosti. Nejdříve je ale nutné odpovědět na několik otázek: Jak dlouhou dobu lze prostředky investovat, jaký výnos očekáváme, jaké riziko jsme ochotni akceptovat a zdali investujeme z důvodu daňové optimalizace? Poté je na místě otázka poslední: Jsme schopni postarat se o investice sami, nebo to svěříme profesionálnímu správci?

Načasované investice

Při hledání odpovědi na první otázku si vlastně určujeme investiční horizont. Ten může sahat od jednoho týdne po několik let. V případě týdenního horizontu s akceptací minimálního rizika lze zhodnocovat prostředky formou investic do krátkodobých cenných papírů, nákupem pokladničních poukázek, nákupem podílových listů fondů peněžního trhu apod. V tomto případě se bude výnos pohybovat kolem úrovně mezibankovních sazeb. V případě investičního horizontu od tří měsíců výše lze k předchozímu výčtu přidat nákup dluhopisů se splatností shodnou s naším investičním horizontem. Vybírat se může z mnoha typů dluhopisů, zmiňme dva, které se liší stanovením kuponové sazby: dluhopis s fixním úročením, kdy je sazba pevná po celou délku „života“ dluhopisu, a dluhopis s proměnlivou sazbou, která se mění v závislosti na vývoji úrokových sazeb v předem určených periodách (obvykle 3, 6, 12 měsíců). V případě nákupu dluhopisů je třeba přihlédnout také k daňovému hledisku - pokud je cílem snížit daňový základ, je vhodné kupovat dluhopisy s fixním úročením a cenou nad 100 % nominální hodnoty a držet je do splatnosti. Pokud potřeba snižovat daňový základ neexistuje, je vhodné nakupovat dluhopisy s proměnlivou sazbou, které lépe reflektují cenu peněz na trhu.

Vyšší výnos = vyšší riziko

Akceptujeme-li pouze nízkou míru rizika, dokážeme poměrně přesně odhadnout, jaký lze dosáhnout výnos a na základě tohoto očekávání si stanovit základní výnos, tzv. benchmark. Rizika, která je nutno brát v potaz, jsou zejména riziko tržní a riziko emitenta. To je určeno ratingem společnosti vydávající dlužné cenné papíry. V případě, že chceme dosahovat při zhodnocování vyšších výnosů a současně jsme ochotni akceptovat i ztrátu, můžeme do investičního balíčku přibalit ještě další, rizikovější instrumenty. Těmi jsou například akcie či měny. Zde se však již pohybujeme v úrovni spekulativního investování, které se při zhodnocování firemních prostředků nedoporučuje. Sami, nebo s profesionály? Důležitým aspektem při zhodnocování firemních peněz je hledisko, zda je firma schopna se o své investice náležitě postarat - tedy neustále sledovat vývoj cen, změnu ratingu emitentů, výsledky apod. I tady je na místě pár otázek. Dokážeme připravit obstojnou zprávu pro vedení společnosti? Máme dostatek informačních zdrojů (Bloomberg, Reuters apod.)? Jsme schopni v případě nenadálého výkyvu cen uzavřít pozice co nejlépe? Pokud dokážeme odpovědět na výše uvedené otázky kladně, nepotřebujeme profesionálního správce. V opačném případě je vhodné zvolit si profesionálního správce aktiv (obchodníka s cennými papíry). Pro případného správce je nutné definovat požadavky, na základě kterých vytvoří investiční strategii. V té se přesně vymezí druhy instrumentů používaných při správě, základní výnos (od kterého se obvykle odvíjí odměna správce), časový horizont a požadavky na likviditu prostředků. Dále v investiční strategii stanovíme limity (objemové, cenové, rating), které nám pomohou omezit rizika a vést portfolia vstříc očekávaným výnosům.

bitcoin_skoleni

Volné finanční prostředky jsou nejen ve finančních institucích, ale často také v podnicích. Ani tyto peníze by ale neměly jenom zahálet na bankovních účtech, jejichž úročení je zvláště dnes na minimální úrovni. Vhodná investiční strategie může výnosy zvýšit.

FOTO: ARCHIV

  • Našli jste v článku chybu?