Podniky by mohly ze svých prostředků unést maximální zdražení elektřiny v příštím roce do pěti procent. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Foto: Siebert Martin
Vyšší zdražení tuzemským podnikům podle Kužela způsobí velké problémy. Energetický regulační úřad (ERÚ) přitom odhaduje zdražení elektřiny v příštím roce o zhruba 17 procent pro firmy a o asi 12 procent pro domácnosti. “Podniky si během hospodářské krize sáhly na dno svých sil a v příštím roce budou schopny utáhnout z vlastních sil zdražení elektřiny maximálně do pěti procent,“ řekl Kužel.
Hospodářská komora se podle Kužela přiklání ke kompenzaci růstu cen elektřiny z výnosů z prodeje emisních povolenek, jak navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek. V letech 2013 až 2020 by příjmy z prodeje emisních povolenek, které by stát mohl poskytnout na kompenzaci cen elektřiny, měly dosáhnout asi 90 miliard korun.
Předseda ERÚ Josef Fiřt upozornil, že pro kompenzaci růstu cen elektřiny z různých prostředků musí vláda co nejrychleji změnit zákon, který uvádí, že podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se promítne do konečné ceny elektřiny. Vláda by tento zákon měla podle Fiřta řešit na svém středečním zasedání. Zabývat se bude také dalšími opatřeními, včetně kompenzace zdražení prodejem povolenek.
“V současné době jsou vydány licence na 820 MW instalovaného výkonu solárních elektráren, ale do konce roku toto číslo může vzrůst o dvojnásobek. Díky pěknému počasí se na stavbách instalací pracuje ve dne v noci,“ dodal předseda ERÚ. Instalace připojené do konce letošního roku budou mít nárok na současnou výhodnou výkupní cenu, příští rok ji ERÚ sníží asi o polovinu.
Do diskuse se vložila ale i Česká fotovoltaická průmyslová asociace, která dnes uvedla, že podává na ERÚ ústavní stížnost. Výpočty ERÚ jsou totiž podle asociace nadsazené, odhadují příliš velké zdražení elektřiny a tím poškodí spotřebitele.