Menu Zavřít

Podporou výzkumu mezi vyspělé ekonomiky

27. 11. 2006
Autor: Euro.cz

Stále více nadnárodních firem volí Česko jako cíl pro své investice do vývojových center nebo středisek poskytujících služby zákazníkům po celém světě. Přibývá však i českých firem, které expandují a investují do svého výzkumu a vývoje. Aby pro to měly dobré podmínky a mohly své nápady rozvíjet, potřebují kvalitní a "přátelské prostředí".

Pomoci tu mohou právě peníze ze strukturálních fondů.

Například v Ústeckém kraji vyroste první vědeckotechnický park (VTP), a to v Rumburku. Jeho výstavba přijde na 98 milionů korun, z toho více než 73 milionů zaplatí prostřednictvím Operačního programu Průmysl a podnikání Evropská unie a stát.

„Park v Rumburku je nejen jediným úspěšným projektem v rámci programu Prosperita v Ústeckém kraji, ale zároveň vůbec prvním projektem v kraji, který skutečně naplňuje základní myšlenku vědeckotechnického parku,“ vysvětluje regionální projektový manažer CzechInvestu v Ústeckém kraji Jaroslav Koutský. Bude zastřešovat podnikatelský inkubátor, inovační centrum a centrum pro transfer technologií.

Park poskytne útočiště novým perspektivním firmám, kterým nabídne například levnější nájem, potřebné technické vybavení nebo poradenství. Smyslem je pomoci začínajícím podnikatelům realizovat zajímavé a perspektivní nápady. „Práce jsme zahájili letos v dubnu a dokončíme je 31. března 2008. Na přípravě a realizaci projektu se podílí několik vysokých škol a výzkumných institucí,“ říká Koutský. Spolupráce jde od Ostravy přes Brno, Semtín, Hradec Králové, Liberec, až po Ústí nad Labem. „V jednání je i smlouva o spolupráci se společností Siemens Industrial Turbomachinery,“ dodává Ludvík Štumpa, ředitel VTP.

Vědeckotechnické parky jsou orientované do oblasti vědy, technologie, inovačního podnikání a odborného vzdělávání, které fungují v úzké spolupráci s vysokými školami, vědeckými pracovišti a výzkumnými ústavy. Tím pádem mají hned dvě základní funkce - inovační a inkubační.

bitcoin_skoleni

V příštím programovém období budou vědeckotechnické parky podporovány z dotačního programu Prosperita II. Ten je součástí Operačního programu Podnikání a inovace. Dotace budou určeny zejména na rozvoj podnikatelských inkubátorů a inovačních center, jejichž úkolem je vytvářet podmínky pro vznik a rozvoj malých a středních inovačních firem zaměřených na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb.

Podobným způsobem jako věděckotechnické parky mohou fungovat i takzvané klastry. Jde o regionální propojení podnikatelů a firem s místními školami, výzkumnými ústavy, orgány samosprávy a podobně. Vzájemně se pak podporují v daném oboru podnikání. Firmy ale zůstávají samostatné a vzájemně si konkurují. U dodavatelů si ale mohou společně vyjednat například nižší ceny surovin - už jen kvůli množstevním slevám. Také možnost získání dotací z evropských fondů je vítaným příspěvkem při rozjezdu těchto seskupení. V Česku dnes už vznikly první klastry - dřevařský, sklářský nebo obalový. Například na Karlovarsku ale existuje také klastr výrobců hudebních nástrojů.

  • Našli jste v článku chybu?