Číňané by si třeba k radaru přibrali i české letouny
Scénář je zajímavý: premiér Vladimír Špidla vystoupí na vládní tiskové konferenci a s vážným výrazem ve tváři oznámí, že Česká republika bude trvat na svém, neustoupí tlaku USA a prodá unikátní a supercitlivý radar Věra Číňanům. Celkem šest kousků.
Dobrá i pro Pentagon.
Ministerský předseda, který samozřejmě nadevše podporuje export českých výrobků, totiž pochopí, že prodej radarů Číně bude tou nejlepší cestou, jak přimět ke koupi i váhavé Američany. Neboť Číňané Věru umístí na břeh tchaj-wanské úžiny, aby monitorovala pohyb amerických lodí a letadel, které chrání sousední Tchaj-wan. Rovnováha sil v oblasti bude narušena ve prospěch Číny. Američané, kteří jsou na rovnováhu sil nesmírně citliví, se jí budou chtít pokusit minimálně vyrovnat. Co jim zbude jiného než konečně koupit unikátní český radar?!
„Jednou jsme se tak rozhodli a není důvod toto rozhodnutí měnit. Máme své zásady,“ uzavře své vystoupení předseda české vlády a opustí sál plný překvapených novinářů.
Může se něco takového stát? Možná v nějaké jiné větší zemi, která má sebevědomější vůdce, třeba ve Francii nebo v Polsku. V České republice v žádném případě.
Čeští vládní úředníci - až doteď úzkostlivě mlčící - namísto odvážných gest rozjíždějí propagační kampaň v médiích: už několik dní se objevují informace (jak jinak než z anonymních zdrojů), které tvrdí, že Věra je tak neuvěřitelně kvalitní a supermoderní výrobek, že o něj mají zájem až v Americe. A že si ho prý Pentagon určitě koupí, nejenom proto, že je tak dobrý, ale i proto, aby zabránil prodeji Věr do Číny.
Pozor na neviditelné letadlo.
Jen stěží se dá uvěřit tomu, jak mají čeští ministři krátkou paměť. Pravda, často se mění, ale jejich podřízení by jim mohli v podkladech uvést, že to samé co s Věrou se už jednou odehrálo s Věřinou předchůdkyní Tamarou. Československý režim Tamaru (Věra je v podstatě její zmenšenou mobilní verzí) až do konce studené války prodával armádám Varšavského paktu a dalším spřáteleným režimům. Po rozpadu bipolárního světa už o Tamaru neměl nikdo zájem. Výrobce - dnes již zkrachovalá pardubická Tesla – a státní úředníci tvrdili, že Tamara sama o sobě je naprosto špičkový radar, že je dokonce lepší než systém AWACS, který montuje do průzkumných letadel NATO. Za to, že ji nikdo nechce, prý můžou Američané, kteří všechny potenciální zájemce od koupě odrazují, nebo je dokonce zastrašují. Američané se prý totiž ze všeho nejvíc bojí toho, že jim jejich nepřátelé pomocí Tamary sestřelí neviditelné Stealth bombardéry.
Pohádka je to hezká, jak ta o Tamaře, tak ta o Věře. Ale úplně nesmyslná. Kdyby byla Věra tak unikátní, už by si ji Američané dávno objednali. Jim by samozřejmě, na rozdíl od Číňanů, nikdo nebránil. Oni to ale neudělali. Proč, když se počátkem devadesátých let minulého století dostali oklikou přes Omán k Tamaře a mohli si do sytnosti vyzkoušet, jak český pasivní radar funguje? Buď si ve vší tajnosti vyrobili vlastní kopii, anebo je česká technologie příliš nezaujala. Pentagon si radar dosud nekoupil. Proč by to měl dělat nyní? Že by ze soucitu? Nebo proto, že jsme poslali do Iráku polní nemocnici a do Afghánistánu stovku výsadkářů?
Licence na vývoz českých Věr do Číny bude za nějaký čas zcela jistě zrušena. Pravděpodobně se tak stane ještě před pětadvacátým květnem, kdy se chce premiér Špidla na zasedání Bezpečnostní rady státu osobně optat ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, jak že je s odebíráním vývozního povolení do Číny daleko. I když není vyloučeno, že se Urbanův úřad „zasekne“ a celý případ se ještě pár týdnů potáhne. Dalo by se už sázet i na termín. Co třeba týden po návratu ministra Urbana z plánované červnové návštěvy Číny?
K vývozu Věry do Číny ale tak jako tak nedojde. Pro takovou situaci má už česká vláda připraven a odzkoušen celý arzenál výmluv a vysvětlení, aby to vypadalo, že vlastně žádnému tlaku neustoupila, že zrušení licence je jejím zcela svobodným a dobrovolným rozhodnutím.
Český dvoreček.
Na to jsme přece zvyklí: vláda zkrotne a její ministři si pak můžou v klidu nacvičovat projevy o tom, jaký jsme sebevědomý, hrdý a šikovný národ, který se prosadí všude, jak v NATO, tak v EU. Možná by ale bylo prospěšnější, kdyby někdo začal s vyšetřováním, jak to, že byla vydána licence jen proto, aby mohla být o pár měsíců zrušena.
Za vydání licence nesou přitom odpovědnost hned tři ministři Špidlova kabinetu. Nebýt lednového souhlasu ministrů Svobody, Kostelky a Urbana (toho především, protože řídí licenční správu, která licence vystavuje), žádný problém by se teď neřešil!
Licence byla vydána v lednu. Vláda si ale zjistila, že výrobce dokáže první radar pro Čínu sestrojit až v polovině června. Takže si ještě v klidu mohl do Číny odletět prezident Václav Klaus s chotí a následně v květnu delegace českého armádního generálního štábu.
Třeba by bylo opravdu nejjistější prodat Věru Číňanům, kteří o ni evidentně náramně stojí. Možná že by si přívažkem vzali i české cvičné letouny L-159, jež zatím nikdo kromě české armády (která ale chce padesát kusů buď prodat nebo zakonzervovat) nekoupil. Anebo „unikátní“ technologii na modernizaci tanků T-72, kvůli které nám – jak kdysi tvrdili vojáci – ve světě utrhají ruce. Neutrhali. Zatím máme všechno na tom našem českém dvorečku: letadla, tanky, Tamary i Věry.