Menu Zavřít

Pohanka a Melčák u sítě

13. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Kapitola LXXXVI

Tragédie na kurtu * Německá plastika * Dělejte si to sami * Příklad z Hesenska

Tragédie na kurtu

V Karlových Varech se v době konání filmového festivalu stala tragická událost. Premiér Mirek Topolánek se svým poradcem Markem Dalíkem prohráli úvodní utkání tenisového turnaje Conti Cup, který patřil mezi doprovodné programy festivalu. Vypadnutí hned v prvním kole nesl Topolánek velmi těžce. Když po prohrané čtyřhře odcházel z tenisového areálu, dokonce odmítl hovořit i s novináři. Už se hledají viníci, kteří to dopustili. Taková drzost!
Holt sport není politika. Jó, kdyby na kurt, kde hrál Topolánek s Dalíkem, přišli i jejich pomocníci Pohanka a Melčák, postavili by se k síti a zvedali by ji tak, aby míček soupeře vládního tandemu v ní vždy skončil, to by se ve Varech vyhrávalo.

Německá plastika

Podnikatel Tomáš Pitr, po kterém pátrá česká policie i Interpol, protože nenastoupil do vězení, v němž má odpykat pětiletý trest za daňový delikt, je údajně v Německu. Jeho advokát Jiří Teryngel začátkem července prohlásil, že se k němu dostala informace, že Pitr je v umělém spánku, čeká ho operace a prý vše nasvědčuje tomu, že jeho zdravotní stav je vážný. Jestliže Pitr je v nemocnici a je v umělém spánku, tak jediná operace, na kterou čeká, může být jen ta plastická.

bitcoin školení listopad 24

Dělejte si to sami!

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti byl obviněn policista, který postřelil ženu, a ta na následky zranění ochrnula. To vypadá na první pohled logicky. Žena však jela v autě, které po natankování odjelo od pumpy bez zaplacení. Na znamení k zastavení ani na varovné výstřely do vzduchu, dávané přivolanými policisty, řidič nereagoval, a naopak - bez řidičského oprávnění a v podroušeném stavu - prchal tak, až ohrožoval chodce. Přihlédneme-li k těmto okolnostem, bude se jevit mnohem logičtějším závěr předcházejícího interního policejního šetření, že policista nepochybil. I za předpokladu, že by sdělení obvinění mohlo být víceméně formálním krokem, směřujícím k tomu, aby celý případ byl objektivně vyšetřen, musíme též celou situaci posoudit z pohledu rychle se ztenčujícího policejního sboru.
Můžeme se divit, že mladí lidé nemají zájem o práci, kde lze přijít tak strašně snadno do problémů? Policista podepíše přísahu, že je ve službě ochoten riskovat i vlastní život, a stíhá lumpa. Výcvik dostal standardní, jako všichni - a střelbu z jedoucího vozu prostě nikdy nelze nacvičit dokonale. Je ve stresové situaci, vidí ohrožené chodce a v zátylku cítí vlastně oprávněnou kritiku nadřízených, že k tomu nemuselo dojít, kdyby ujíždějící auto zastavili dřív. Použije v souladu se zákonem střelnou zbraň, nejdřív do vzduchu, pak na cíl. Střih. Celou situaci posuzuje jiný orgán činný v trestním řízení, v teple, nohy na stole, kafíčko, cigárko. Občas si odskočí do města, zařídí si věci, vytelefonuje si dovolenou na Kanárech. Pak otevře spis a realizuje se, možná i kompenzuje některé stinné stránky svého života. Snadný cíl, policista. Já ti to vytmavím, střílet na ulici! A ještě budu vypadat jako obhájce lidských práv. Opět střih.
Policista stojí před soudem a snaží se evokovat situaci. Bohorovně pozorován, bude usazen. Takto jste to neměl dělat. Bude ho zajímat: Co jsem měl dělat jinak? Jak jsem to měl dělat? Poučte mě. Zastavit auto? Špatně. Nezastavit auto? Špatně. Odpovědí bude povýšené pokrčení rameny: To není náš problém. Střih.
V následujících dnech mnoho policistů sedá za stůl, ze zásuvky vytahují žádost o uvolnění ze služebního poměru, kterou má většina z nich již dávno vyplněnou, jen doplňují datum, podpis a šup s tím na personální. Chcete chránit lumpy víc než řádné občany? A v nastalé houstnoucí atmosféře lze vytušit sbor jak z Verdiho Nabucca: Tak si to dělejte sami!

Příklad z Hesenska

Německo by si mělo dávat pozor, aby ho jiné státy nekoupily. Řekl to pro Süddeutsche Zeitung ministerský předseda spolkového státu Hesensko Roland Koch, který se obává ruských a čínských firem, v jejichž rukou se nashromáždil gigantický kapitál. Situace je prý mnohem vážnější, než si myslíme, píše německý list. „Kdyby Gazprom získal všechno, od těžby surovin až po energetické koncerny, bylo by zle,“ tvrdí Koch s tím, že Rusové a Číňané jsou schopni koupit prakticky jakoukoliv společnost. Premiér Hesenska proto volá po zákonu, který by poskytl německým podnikům ochranu před nežádoucími investory ze zahraničí. „Kdyby se například Čína rozhodla v USA či ve Francii investovat do strategických sektorů 200 miliard dolarů, tak v těchto zemích státní moc tuto snahu může překazit. Stejnou regulaci potřebuje Německo, a to ještě letos,“ volá po novému zákonu Koch.
Politici České republiky, kde skoro všechny velké společnosti již koupili cizí investoři, jako Koch nepřemýšlejí. Prioritou dosud bylo to, jak velkou sumu urvou vládní politici a jejich lobbisté z privatizace. Protože vědí, že když prodávat nebudou, do privatizace se pustí opozice, jakmile se dostane k moci. A shrábne peníze. Český stát ještě ze strategických firem kontroluje ČEZ, Mero, Čepro, Českou poštu a Letiště Praha. To bude raketa!

  • Našli jste v článku chybu?