Desítky milionů korun vyplatí pojišťovny českým zemědělcům za škody, které jim v dubnu a v květnu způsobil mráz. Nejvíce poškozeny byly jahody a vinná réva, u níž se škody stále vyčíslují. Vyplývá to z informací pojišťoven, jež tyto pojistky nabízejí.
Česká pojišťovna má v důsledku dubnových mrazů od zemědělců zatím nahlášeny škody za bezmála dvacet milionů Kč. Nejvyšší škody jsou hlášeny z Jihomoravského kraje, s odstupem následují kraje Středočeský a Královéhradecký. Mráz škodil nejvíce jahodám a vinné révě. Hlášeny má i škody na máku, ovoci a zelenině.
Ovocnáři měli o škodách jinou představu - vyčíslili je o řád vyšší:
Ovocnáři přišli kvůli mrazům o čtvrtinu úrody. Škoda dosahuje půl miliardy
Za dubnové mrazy bude Agro pojišťovna plnit minimálně 25 milionů Kč, za ty květnové to bude pravděpodobně o něco více, uvedl ředitel pojišťovny Marek Hrubý. Škoda vzniklá klientům je podle něj ještě vyšší, ale výše pojistného plnění je určena tím, že většina sadařů a velká část vinařů zatím nemá riziko mráz pojištěné. Předpokládá, že tento přístup se po špatných zkušenostech z posledních let bude měnit.
Dubnový mráz zasáhl v portfoliu Agro pojišťovny zejména vinnou révu, škodu nahlásilo přes 90 procent pojištěných vinařů a poškození je většinou mezi 40 až 80 procenty. Dále byly poškozeny plochy jahod a opětovně sady jabloní a hrušní, kde je ztráta na výnosu místy až 50 procent. Na orné půdě neeviduje v této souvislosti významné škody, ale v některých oblastech byla mrazem poškozena řepka olejná a cukrová řepa. „Přesnou výši těchto škod budeme moci vyčíslit až při druhých prohlídkách porostů před sklizní,“ podotkl.
Allianz eviduje téměř stovku nahlášených pojistných událostí a teprve začíná počítat celkové škody, upozornil její metodik zemědělského pojištění Martin Kábela. Největší škody přitom podle něj napáchaly poslední mrazy 10. května. Přesnější čísla bude mít k dispozici na konci příštího týdne, do kdy by likvidátoři měli navštívit všechny producenty vína, kteří nahlásili škodu způsobenou mrazem.
V dubnu nahlásili zemědělci pojišťovně Generali škody způsobené mrazem za tři miliony korun, a to převážně na vinné révě. Výrazně vyšší škody však podle mluvčího Jiřího Cívky způsobil mráz v květnu. Jde o téměř dvacetimilionové škody na ozimé řepce, máku, jahodách a vinné révě. U té je škod nejvíce. Největší škodu za více než pět milionů pak má hlášenu na jahodách ve středních Čechách.
Ovocnáři: Mrazu padla za oběť čtvrtina úrody
Jarní mrazy podle odhadů ovocnářské unie zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíc škod utrpěly sady na Moravě, poškozeny byly hlavně meruňky a broskve. Česko je v ovoci závislé na dovozu. Například u meruněk a broskví pokrývá dovoz 80 až 90 procent českého trhu, u hlavního ovocného druhu jablek to je zhruba 50 procent.
Škody na vinicích za dubnové a květnové mrazy stouply podle Svazu vinařů na 1,2 miliardy korun. V Česku je pojištěno zhruba 30 procent z celkové plochy plodných vinic, upozornil ředitel pojišťovací makléřské společnosti Renomia Agro Jiří Havelka. „Na ochotu pojišťovat se má velký vliv získání dotací na pojištění. V posledních letech je dotace od Podpůrného garančního a lesnického fondu až do 50 procent, s tím, že minimální garantovaná výše je 25 procent,“ dodal Havelka.
Přečtěte si, jak škody odhadovali vinaři: