Menu Zavřít

Pokus o skok z krize

13. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Vršovický klub ovládli podnikatelé Tomáš Böhm a Anthony Denny

Pro kdysi slavný fotbalový klub, který v roce 1983 získal mistrovský titul, snad končí finanční krize a období nejistoty. Za poslední půlrok společnost FC Bohemians Praha minimálně třikrát změnila majoritního vlastníka, vážně jí hrozil krach a její dluhy se pohybují v řádech desítek milionů korun. Počátkem února si však v klubu vzala hlavní slovo společnost Habanera, reprezentovaná Anthonym Dennym, předsedou představenstva a spolumajitelem největší sítě autobazarů AAA Auto, a ředitelem vydavatelského domu Ringier ČR Tomášem Böhmem. Ten obsadil předminulý týden v Bohemians křeslo šéfa.

Zápasník od kuřat.

Fotbalový klub s klokanem ve znaku ovládal od roku 1996 až do loňského jara Pavel Švarc. Bývalý dorostenec Bohemians a podnikatel v oboru pesticidů a průmyslových hnojiv, který se pokoušel získat obchodní společnost Agropol (EURO 10/2003), se poté o vlastnictví Bohemians začal přetlačovat s bývalým reprezentantem v řeckořímském zápase Michalem Vejsadou, na něhož část svého podílu nakonec převedl. „Za těch tlaků, které na mě byly, a destruktivní atmosféry, která v klubu zavládla, se nedalo vůbec pracovat. Bohemku chtělo ovládat x různých skupin,“ řekl Švarc týdeníku EURO. Spor o pražský tým vznikl, neboť si Švarc v minulosti půjčil od Vejsady, jednatele společnosti Euro Grill, provozující zhruba 30 stánků a obchodů s pečenými kuřaty, několik milionů korun, které v řádném termínu nesplatil. Vejsada si začal nárokovat podíl v Bohemians a na soud bylo podáno několik žalob a trestních oznámení. Nakonec Pavel Švarc 53procentní podíl na Michala Vejsadu začátkem roku převedl, podle svých slov prakticky zadarmo. Zbytek prodal Zdeňku Zlámalovi, bratru bývalého fotbalového reprezentanta, který je podle internetových stránek Bohemians Švarcův velmi dobrý známý.

FIN25

Akce kulový blesk.

Majoritu si však novopečený vlastník Vejsada dlouho neponechal. Během měsíce totiž přepustil valnou většinu svých akcií společnosti Habanera. „Pacienta jsem zachránil před smrtí, držel jsem ho při životě, ale nemohl jsem ho uzdravit. Společnost, která přišla, by ho mohla vyléčit,“ popsal Vejsada své měsíční působení ve vedení klubu. Je však možné, že akce připomínající rychlostí kulový blesk, byla předjednána. Důvodem k takové domněnce je skutečnost, že Tomáš Böhm zároveň ovládá společnost První sportovní, která má od firmy Bohemians Real pronajatý vršovický „ďolíček“ a pronajímá ho dál společnosti FC Bohemians Praha. Suma, za niž Habanera 60,5 procenta Bohemky získal, je podle Anthonyho Dennyho neveřejná. Tomáš Böhm navíc upozorňuje, že dosud nemá definitivní podobu. „Sestava akcionářů i hodnota transakce se budou odvíjet především od výsledku forenzního auditu,“ řekl Böhm týdeníku EURO. Audit, který provádí společnost Ernst & Young, by měl skončit do konce měsíce. „To bude mít vliv i na pročištění vztahů uvnitř klubu a budoucí ekonomický model chodu firmy,“ dodává Böhm.

Vytáhnout sekeru.

Klub, který je po loňském sestupu na devátém místě druholigové tabulky, trápí ještě víc než sportovní výsledky dluhy. Informace týdeníku EURO hovoří o tom, že se současná výše dlužné sumy pohybuje kolem pětadvaceti milionů korun, přičemž největší část, přibližně pět milionů, je závazek vůči finančnímu úřadu kvůli neodvedené DPH. „Dluh skutečně existuje. Jeho konečnou výši včetně důsledků pro ty, kteří ho způsobili, stanoví audit,“ říká Tomáš Böhm. Podle zdrojů týdeníku EURO je ve hře varianta, používaná běžně v zahraničí, že se firma pošle do bankrotu a bude vytvořena nová společnost, například 1. FC Bohemians, která převezme hráčské smlouvy, profesionální licenci udělovanou Českomoravským fotbalovým svazem a začne provozovat klub „nanovo“.
Böhm i Denny počítají s tím, že budou muset chod Bohemians alespoň v začátcích dotovat. „Klub si na sebe musí samozřejmě vydělat, ale v prvních pěti letech počítáme jen s investicemi,“ řekl Anthony James Denny týdeníku EURO. Společnost AAA Auto, která loni ve svých autobazarech prodala vozy za více než sedm miliard korun, je sponzorem Bohemians již od roku 2002. „Finanční podpora každoročně roste a naše aktivity budou ještě výrazněji navýšeny,“ tvrdí Denny, aniž by byl konkrétnější. Rozpočet Bohemians se pohybuje kolem 30 až 40 miliony korun, generální partner v českém fotbale většinou pokrývá zhruba čtvrtinu rozpočtu.
Oba noví představitelé Bohemky nicméně zdůrazňují, že do klubu nevstupují firmy, které řídí, ale jako soukromé osoby. „Ringier je Ringier a Böhm je Böhm, to jsou v případě Bohemians dvě zcela oddělené oblasti,“ vyvrací spekulace, že by některý z titulů, které Ringier v Česku vydává (Blesk, Deník Sport, Reflex, ABC, Týdeník Televize, TV plus, TV Revue a další) byl loajálnější při informování o vršovickém klubu. „S mým působením v médiích nemají Bohemians opravdu nic společného, je to soukromá aktivita,“ ujišťuje. Kdo se dělí o zeleného klokana (majitelé FC Bohemians Praha)
Habanera, a. s. 60,5 %
Zdeněk Zlámal 29,5 %
Michal Vejsada 10 %
Pramen: MF Dnes

  • Našli jste v článku chybu?