Antimonopolní úřad vyměřil operátorovi pokutu 81,7 milionu korun
Stát proti Českému Telecomu, Telecom proti státu. Dominantní operátor pevných linek, který stojí před privatizací, vede s úřady několik sporů. Po státu žádá čtyři miliardy a po regulátorovi trhu, Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ) 4,5 miliardy korun kvůli ztrátám z poskytování univerzální služby, tedy činností, které musí ze zákona nabízet a jsou pro něj ztrátové. Na „oplátku“ dostal Telecom od ČTÚ vloni na podzim pokutu za porušení zákona při provozování telefonních budek. Pětimilionový postih za nízký počet veřejných telefonních míst a chybějící sedátka v budkách, proti němuž se Telecom odvolal, je však zlomkem pokuty uložené operátorovi antimonopolním úřadem. Za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže by měl Český Telecom zaplatit 81,7 milionu korun. Proti pokutě se však minulý týden odvolal.
Zaplatí za minimum.
Téměř dvaaosmdesát milionů korun dělá z Telecomu „vítěze“ mezi všemi pokutami, které dosud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pravomocně uložil. Z hlediska brněnského úřadu je rozhodnutí konečné. Nejvyšší sankci, 273 milionů korun, vyměřil vloni na podzim pěti distributorům pohonných hmot za kartelové jednání, ale tato pokuta není pravomocná, navíc jí úřad vrátil k novému projednání správnímu orgánu (EURO 7/2004). ÚOHS ve svém stanovisku tvrdí, že při stanovení výše pokuty bylo mimo jiné přihlédnuto k tomu, že Telecom porušil zmiňovaný zákon opakovaně. Dominantního postavení operátor využíval v letech 2001 a 2002, kdy uzavíral s korporátními klienty smlouvy, v nichž se zákazníci zavazovali provolat každý měsíc minimální objem hovorů. Pokud by reálné měsíční plnění bylo nižší, měl Telecom právo vyúčtovat klientovi rozdíl mezi dohodnutou a uskutečněnou sumou hovorného. „Takové dodatky konkurenti Telecomu z řad alternativních operátorů uzavírají také, osobně si proto myslím, že dominantního operátora poškodil zejména další bod smlouvy,“ soudí Petr Nachtmann, redaktor časopisu Mobil.cz.
Exkluzivita na hlas.
Ve smlouvě se zákazníci museli rovněž zavázat, že budou na svých pevných linkách využívat pro hlasový provoz pouze služeb Českého Telecomu a že uzavřený kontrakt nevypoví před pevně stanoveným termínem uvedeným ve smlouvě. „Navíc Telecom v předmětných smlouvách uplatňoval podmínky odlišné od těch všeobecných, aby si získal či udržel zákazníky na úkor konkurence. Zároveň tím operátor cenově diskriminoval zákazníky, kteří takové smlouvy, či dodatky neuzavřeli,“ zdůrazňuje předseda ÚOHS Josef Bednář. Napětí vystupňovala jedna věta ve zprávě agentury ČTK, která citovala Josefa Bednáře: „Firma nutila asi 3000 firem uzavřít pro ně nevýhodné smlouvy.“ Proti tomuto výroku se však ohradil antimonopolní úřad tvrzením, že taková slova z úst šéfa ÚOHS nikdy nezazněla. „Správně je, že tyto smlouvy byly uzavřeny s téměř třemi tisíci subjekty,“ upřesňuje mluvčí brněnského úřadu Kristián Chalupa.
Počítají s asymetrií.
Kamil Čermák, výkonný ředitel Českého Telecomu pro korporátní klientelu, tvrdí, že firma je připravena akceptovat některé z připomínek a na základě jednání s ÚOHS upraví smlouvy do přípustné podoby. „Rozhodně ale nesouhlasíme s tím, že bychom někoho do něčeho nutili. V době, kdy je trh plně liberalizován a každá firma může otočením pomyslného knoflíku změnit dodavatele telekomunikačních služeb, to je snad i nemožné,“ řekl Čermák týdeníku EURO. Operátor prý počítá s tím, že z pohledu soutěžního práva je Telecom přísněji hlídán a regulován než jeho konkurenti. „Kdyby alternativní operátoři přišli s podobnou nabídkou, je to v pořádku. Soutěžní právo je prostě z definice asymetrické a podmínky pro nás tím pádem tvrdší. Tento regulační hendikep musíme kompenzovat komplexní nabídkou služeb,“ tvrdí.
Málo?
Český Telecom se minulý týden proti rozhodnutí odvolal k příslušnému správnímu soudu, respektive podal žalobu na toto rozhodnutí, a zároveň podal žádost o odklad vykonavatelnosti. „To je obdoba předběžného opatření, abychom nemuseli platit pokutu, dokud nerozhodne soud,“ vysvětluje Čermák. Akci ÚOHS naopak přivítali téměř všichni alternativní operátoři, podle některých však není pokuta dostatečně vysoká. „Antimonompolní úřad má pravomoc udělit trest do výše deseti procent tržeb firmy, což by v případě Českého Telecomu znamenalo zhruba 5,3 miliardy korun,“ připomíná generální ředitel společnosti eTel Stefan Lager.
Pumpaři a operátoři vedou
(nejvyšší pokuty udělené ÚOHS)
Pokuta Kdy Kdo a za co
273* říjen 2003 Distributoři pohonných hmot Agip, Benzina, Conoco, ÖMV, Shell za údajné upravování cen ve vzájemné dohodě
81,7 únor 2004 Český Telecom za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže
63 květen 2002 Eurotel a RadioMobil (dnešní T-Mobile) za zneužití dominantního postavení
51 říjen 2003 Obchodní řetězce Billa a Julius Meinl za kartelovou cenovou dohodu
23 únor 2003 Český Telecom za nabídku vysokorychlostního připojení k internetu přes ADSL
Pozn.: v milionech korun; * pokuta není pravomocná
Pramen: ČTK
Dominátor
(podíl na trhu hlasových služeb v oblasti pevných linek)
Český Telecom 93 %
GTS Czech 3 %
Aliatel 2-3 %
Pramen: odhad Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS)