Bankovnictví S roční bilancí mnoha evropských i amerických bank zamávají pokuty, které finanční domy musely zaplatit za své nekalé jednání. Nejnověji mezi ně patří rekordních 1,7 miliardy eur, které Evropská komise kvůli podvádění s mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR vyměřila pětici bankovních institucí v čele s Deutsche Bank. Na tu z celkové sumy připadá 725 milionů eur.
Právě Deutsche Bank, která za letošní třetí čtvrtletí vykázala před zdaněním zisk pouhých 18 milionů eur, má v rezervním fondu určeném na pokuty a mimosoudní vyrovnání vyčleněno 4,1 miliardy eur. K tomu je nutné připočítat ještě 1,3 miliardy eur na kauzy, kde postih hrozí s menší než padesátiprocentní pravděpodobností. Miliardový polštář na plánované ztráty letos navýšila i částečně zestátněná Royal Bank of Scotland, která v předposledním kvartále letošního roku skončila v minusu ve výši 828 milionů liber. Před časem navíc oznámila zřízení interní „bad bank“, kam chce přesunout část úvěrů.
Sankce za několik let staré obchody doléhají také na JP Morgan, která se ocitla v pětici obviněné Bruselem. Za letošní třetí čtvrtletí americká banka poprvé po deseti letech skončila ve ztrátě (380 milionů dolarů) a v negativní položce vyčleněné na soudní spory už má 9,2 miliardy dolarů. JP Morgan čelí hned několika kauzám – kromě manipulací se sazbou LIBOR jde také o chyby v účetnictví, ovlivňování trhu s elektřinou nebo korupční jednání v Číně.
Drahé hříchy
Odhady nákladů bank v EU a USA na náhrady škod
a soudní výlohy od roku 2008, v mld. USD)
Zaplaceno 24,9
Rezerva na odškodnění klientů 31,5
Ostatní rezervy 20,9
Celkem 77,3
Zdroj: Bloomberg