Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s hospodařením úřadu. O obvinění dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ), Česká televize poté uvedla, že se zahájení trestního stíhání týká právě Blahuta. Policie u něho provedla domovní prohlídku a je vyslýchán.
Deník Dnes poté původně uvedl, že detektivové současně zadrželi i exministra vnitra Milana Chovance, který Blahuta uvedl do funkce, a bývalého ředitele ÚZSI Jiřího Šaška, následně však napsal, že oba dva své zadržení dementovali. „Jsem od rána doma a nikdo tady nebyl,“ řekl novinářům Chovanec před svým bydlištěm v Plzni. „Není to tak, nejsem zadržen ani vyslýchán,“ řekl Šašek Deníku N.
„Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření ÚZSI trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl Marek Bodlák z VSZ. Státní zástupce dodal, že další informace nelze poskytnout kvůli utajení.
Podle týdeníku Respekt se obvinění týká nákupu šesti speciálních odposlouchávacích přístrojů Agáta. Respekt uvedl, že nákup provázela řada podezřelých okolností, nepodařilo prý například prokázat, že je rozvědka či ministerstvo měly vůbec fyzicky k dispozici nebo že je úřad někam poslal.
Kauza Nagyová: vyšeřování pokračuje, pochybnosti zůstávají
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že konkrétní případ komentovat nemůže. „Za ministerstvo mohu říci, že dlouhodobě poskytujeme součinnost orgánům činným v trestním řízení a stejně tak je poskytuje i civilní rozvědka,“ uvedl. Zdůraznil, že v současnosti je ÚZSI v pořádku. „Po mém nástupu došlo k výměně de facto všech klíčových vedoucích představitelů. Rozvědka má nového ředitele, jsou tam noví náměstci, nikdo, kdo je spojen s tou vyšetřovanou kauzou, už není ve vedení civilní rozvědky,“ dodal.
Blahut byl náměstkem civilní rozvědky do loňského ledna. Šašek byl zproštěn výkonu služby loni v květnu, právě kvůli prověřování hospodaření úřadu. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že z kontroly vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti.
Pochybení se údajně týkala let 2015 až 2017. Metnar loni řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panovaly také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.
Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Na rozdíl od Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) například nesmí pořizovat odposlechy.
Čtěte také:
Zásah na Středočeském kraji: policie prověřuje externí smlouvy v úřadu hejtmanky Jermanové
Podvody, pornografie, praní špinavých peněz. Kyberkriminalita v Česku opět vzrostla
Policie zasahovala na ministerstvu pro místní rozvoj. Hledala důkazy k zakázkám CzechTourism