Brazilský prezident Michel Temer poslal formální žádost o připojení země k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Prezident podal žádost navzdory korupčnímu skandálu, kvůli kterému by mohl být sesazen.
Konečné rozhodnutí o členství by mohlo padnout až za několik let. Bude záviset na tom, zda země plní vstupní požadavky, což by mohlo znamenat legislativní změny, zvláště v oblasti daní a transparentnosti, které musejí vyhovovat požadavkům OECD. Jeden z vládních úředníků očekává, že by se země mohla stát členem OECD do tří let.
V dubnu agentura Reuters uvedla, že Temer chystá připojení země k OECD, která má 35 členů, v rámci plánu na posílení vztahů země se západními rozvinutými ekonomikami. Předchozí brazilská vláda dávala přednost vztahům s rozvojovými zeměmi.
OECD |
---|
Je mezivládní organizace, jejímž úkolem je koordinovat ekonomickou a sociálněpolitickou spolupráci členských zemí, zprostředkovávat nové investice a prosazovat liberalizaci mezinárodního obchodu. Chce napomáhat k dalšímu ekonomickému rozvoji, k potlačení nezaměstnanosti, ke stabilizaci a k rozvoji mezinárodních finančních trhů. Mandát OECD je velmi široký, protože pokrývá řadu záležitostí vztahujících se k ekonomice, životnímu prostředí a sociální politice. Česká republika se stala členem organizace v roce 1995. |
Temer doufá, že členství v OECD by mohlo přilákat zahraniční investice do ekonomiky, která se stále snaží vymanit ze své nejhorší recese, řekly agentuře Reuters dva vládní zdroje. Temer se snaží přesvědčit investory, že bude pokračovat v reformách přátelských k podnikání, přestože roste tlak aby odstoupil kvůli obvinění, že bral úplatky od majitelů největšího světového zpracovatele masa JBS. I když koalice v kongresu neopustila jeho středopravou vládu, reformní agenda, která zahrnovala nové penzijní a pracovní zákony, ztratila od 17. května, kdy skandál vypukl, na dynamice.
Dále čtěte: