Události za minulý rok
LEDEN
* 1. 1. Odbory v České televizi vyhlásily stávku. * 2. 1. O krizi v ČT bezvýsledně jednali představitelé ODS, ČSSD a čtyřkoalice. * 3. 1. Senát vyzval generálního ředitele ČT Jiřího Hodače, aby odstoupil. * 3. 1. Vláda schválila návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlase. * 3. 1. Na podporu stávky v ČT demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze sto tisíc lidí. * 5. 1. Poslanecká sněmovna přijala usnesení, že okamžité odstoupení Jiřího Hodače je podmínkou řešení krize v ČT. * 9. 1. Jana Bobošíková ukončila vysílání vlastních zpráv. * 11. 1. Rezignoval Jiří Hodač. Vedením ČT pověřena Věra Valterová * 12. 1. Ivan Pilip a Jan Bubeník zatčeni na Kubě. * 17. 1. Senát na návrh čtyřkoalice vrátil Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o České televizi. * 18. 1. ČR se obrátila kvůli uvěznění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě o pomoc na členské státy EU a OBSE. * 23. 1. Sněmovna odmítla pozměňovací návrhy Senátu a schválila vlastní znění novely zákona o ČT. * 24. 1. Ústavní soud na návrh Václava Havla zrušil části novely volebního zákona. Ponechal však vyšší klauzuli pro volební koalice. * 25. 1. Zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla byla zvolena Anna Šabatová. * 25. 1. Sněmovna rozhodla, že exekutory budou moci být i soukromé osoby. * 26. 1. Vyšetřovatel odložil trestní oznámení Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) na ministra financí Pavla Mertlíka (ČSSD) kvůli křivé výpovědi v kauze IPB. * 28. 1. Lídrem čtyřkoalice byl zvolen Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
ÚNOR
* 2. 2. Ministrem spravedlnosti se stal Jaroslav Bureš. * 5. 2. Ivan Pilip a Jan Bubeník po 25 dnech věznění na Kubě propuštěni po intervenci předsedy Senátu Petra Pitharta u Fidela Castra. * 7. 2. Václav Klaus se omluvil za své prohlášení zlehčující výsledky mise Petra Pitharta na Kubě. * 9. 2. Prozatímním ředitelem ČT zvolen Jiří Balvín. * 10. 2. Zaměstnanci ČT ukončili stávku. * 22. 2. Vladimír Špidla stáhl z jednání sněmovny návrh zákona o vzniku sociální pojišťovny kvůli nedostatečné politické podpoře. * 23. 2. Návrhem na obžalobu premiérova poradce Vratislava Šímy a novinářů MF Dnes skončilo vyšetřování kauzy Olovo. * 23. 2. Do bytu Vladimíra Železného vnikli exekutoři. * 27. 2. Ústavní soud na návrh Václava Havla zrušil zvýšení příspěvku za mandát poslance nebo senátora z 500 tisíc na milion korun ročně. * 27. 2. Někdejší ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý se podle Vrchního soudu v Praze musí omluvit Karlu Srbovi z ministerstva zahraničí, že jej nazval vyděračem. * 28. 2. Sněmovna umožnila trestat pachatele znásilnění bez ohledu na pohlaví jejich oběti. * 28. 2. Poslanci všech parlamentních stran kromě KSČM společně navrhli, aby státní příspěvek za mandát poslance či senátora činil 900 tisíc korun ročně.
BŘEZEN
* 7. 3. Vládním zmocněncem pro lidská práva byl jmenován Jan Jařab. * 9. 3. Politické špičky ODS a ČSSD se shodly na pokračování opoziční smlouvy do příštích voleb do Poslanecké sněmovny. * 10. 3. Americký ministr zahraničí Colin Powell vyjádřil telefonicky Václavu Havlovi znepokojení nad postupem Jana Kavana, který k rezoluci o lidských právech na Kubě prosazoval dodatky odsuzující sankce USA vůči Kubě. * 19. 3. Do ČR přicestoval kvůli Temelínu americký právník Ed Fagan. * 13. 3. V Londýně skončilo arbitrážní řízení mezi ČR a americkým miliardářem Ronaldem Lauderem. * 14. 3. Vláda schválila návrh nového školského zákona, který předpokládal postupné rušení víceletých gymnázií. * 20. 3. MF Dnes rozvířila aféru kolem pronájmu Českého domu v Moskvě. * 27. 3. Předsedkyní Akademie věd se stala Helena Illnerová. * 27. 3. Generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba rezignoval kvůli chybám při pronájmu objektu ministerstva - Českého domu v Moskvě. * 28. 3. Vládním zmocněncem pro přípravu summitu NATO v Praze v roce 2002 byl ustanoven velvyslanec v USA Alexandr Vondra. * 29. 3. Senát zamítl návrh ODS a ČSSD na změnu Ústavy, který měl omezit pravomoce prezidenta a posílit roli stran při formování vlády. * 31. 3. Cyril Svoboda (KDU-ČSL) odstoupil z postu lídra čtyřkoalice na protest proti snaze lidovců nominovat stínovým ministrem průmyslu Miroslava Kalouska. Novým lídrem byl zvolen Karel Kühnl.
DUBEN
* 1. 4. ČR zavedla vízovou povinnost pro občany Kanady. * 4. 4. Sněmovna zamítla vládní návrh zákona o nájemném, podle něhož měla být výše nájemného věcí dohody pronajímatele s nájemcem. * 5. 4. Předseda Evropské komise Romano Prodi v Praze ocenil pokroky ČR na cestě do EU a ujistil premiéra Miloše Zemana, že členství ČR v EU je na dosah. * 6.-8. 4. Sjezd ČSSD v Praze. Předsedou strany zvolen Vladimír Špidla, místopředsedy Stanislav Gross, Karel Kobes, Zdeněk Škromach, Petr Lachnit a Marie Součková. Miloš Zeman zůstal premiérem. * 10. 4. Sněmovna schválila nový mediální zákon, podle něhož mají provozovatelé televizních a rozhlasových stanic nárok na jedno prodloužení licence. * 10. 4. Ústavní soud se odmítl zabývat žádostí vlády o rozhodnutí, zda má jmenování guvernéra centrální banky spolupodepisovat předseda vlády. * 12. 4. Místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek rezignoval na svou stranickou funkci, odešel rovněž z politické rady čtyřkoalice i z její stínové vlády. * 12. 4. Prezident Havel vetoval zákon, který zvyšuje státní příspěvek na mandát politických stran na 900 tisíc korun, a zákon o dálničním obchvatu Plzně. * 13. 4. Ministrem financí byl jmenován Jiří Rusnok. * 17. 4. 1000 dnů vlády. Miloš Zeman je spokojen s plněním programu kromě akce Čisté ruce, výběru daní a justiční reformy. * 18. 4. Václav Klaus označil časté vetování zákonů prezidentem Havlem za pošlapání základních prvků parlamentní demokracie. * 19. 4. Rezignoval náměstek ministra dopravy Pavel Braha kvůli falešnému vysokoškolskému diplomu. * 25. 4. Poprvé vyšel bulvárně-zpravodajský deník Super.
KVĚTEN
* 2. 5. Vláda odmítla financovat cestu šéfa Senátu Pitharta na Kubu ve věci vězněných Pilipa a Bubeníka. * 2. 5. Představitelé zkrachovalého H-Systému dostali poštou výbušné balíčky. * 4. 5. Ministrem obrany byl jmenován Jaroslav Tvrdík. * 15. 5. Sněmovna přehlasovala veto Václava Havla ve věci obchvatu Plzně. * 17. 5. Senát schválil návrh nového zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. * 19. 5. Apoštolským nunciem v ČR se stal Erwin Josef Ender. * 22. 5. Předsedou klubu ČSSD ve sněmovně byl zvolen Bohuslav Sobotka. * 24. 5. Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona, umožňujícího vyvlastnit pozemky v plánovaných průmyslových zónách. * 25. 5. Sněmovna zvolila všech patnáct členů Rady ČT. * 26.-27. 5. Sjezd KDU-ČSL v Jihlavě. Předsedou strany byl zvolen Cyril Svoboda, místopředsedy Milan Šimonovský, Jan Kasal, Miloslav Výborný, Zuzana Roithová a Tomáš Kvapil. * 30. 5. Předsedou Rady ČT zvolen Jan Mrzena. * 30. 5. Prezident Havel po několikatýdenním otálení jmenoval ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra místopředsedou vlády. * 30. 5. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se písemně omluvil Miroslavu Kalouskovi za výroky zpochybňující jeho působení na ministerstvu obrany.
ČERVEN
* 1. 6. Ministerstvo vnitra zjistilo, že sto bývalých agentů StB vlastní falešná negativní lustrační osvědčení. * 6. 6. Prezident Havel vetoval zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. * 7. 6. Plzeňský soud po devíti letech osvobodil bývalého agenta StB Václava Wallise. * 12. 6. Šéf diplomacie Jan Kavan potvrdil, že při pronájmu Českého domu v Moskvě došlo k pochybením, odmítl však osobní odpovědnost. * 13. 6. Vláda schválila návrh volebního zákona obsahující sčítání pětiprocentních klauzulí pro předvolební koalice. * 17. 6. Předsedou ODA byl zvolen Michael Žantovský. * 19. 6. Václav Klaus oslavil šedesátiny, kmotrem knihy o Klausovi se překvapivě stal Klausův dosavadní kritik, senátor Václav Fischer. * 23. 6. Sjezd Unie svobody. Předsedkyní se stala Hana Marvanová. Místopředsedy se stali Ivan Pilip, Petr Mareš, Pavel Pešek a Robert Kolář. * 26. 6. Sněmovna přehlasovala prezidenta Havla a schválila nový mediální zákon.
ČERVENEC
* 2. 7. Vláda odmítla návrh poslanců ODS omezit účast občanských sdružení při správním řízení. * 2. 7. Vláda tajně jednala o válce mezi tajnými službami. * 12. 7. Poslanec František Ondruš (US) rezignoval na členství ve sněmovní komisi pro kontrolu BIS. * 17. 7. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart odvolal z funkce zmocněnce pro jednání s EU Bedřicha Moldana. * 18. 7. Česká vláda nemá podle premiéra Zemana důvod pochybovat o bezpečnosti Temelína, a proto nebude reagovat na žádost německé vlády elektrárnu nespustit. * 18. 7. Vláda potvrdila vytvoření 191 obecních úřadů s rozšířenou působností, které nahradí nynější okresy. * 18. 7. Na letišti v Ruzyni začali Britové kontrolovat pasažéry do Británie. * 31. 7. Poslanec Jiří Vlach (US) se vzdal mandátu.
SRPEN
* 9. 8. Senát na návrh ODS schválil zákon otevírající všechny svazky StB. * 14. 8. Ministr Karel Březina se oženil s Bárou Nesvadbovou. * 20. 8. Autodopravci a majitelé autoškol zablokovali na deset hodin ministerstvo dopravy a požadují demisi ministra Jaromíra Schlinga. * 21. 8. Václav Klaus jednal s ministrem Jaroslavem Tvrdíkem o koncepčních otázkách rozvoje resortu. * 22. 8. Vláda souhlasila se znovuzavedením britských kontrol na ruzyňském letišti. * 22. 8. Z celkového počtu 80 tisíc stran evropských předpisů je již do českého jazyka přeloženo 66 procent. * 22. 8. Republikový rozhodčí výbor Unie svobody vyloučil poslance Vladimíra Paulíka ze strany kvůli údajným manipulacím s členskou základnou na Blanensku. * 29. 8. Vláda jednomyslně schválila návrh armádní reformy, která má vést k profesionalizaci českého vojska od 1. 1. 2007. * 29. 8. Vláda rozhodla o bezúplatném převodu první části nemovitostí do vlastnictví židovských obcí. * 29. 8. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila ČT dvoumilionovou pokutu za porušování zákona počátkem roku 2001.
ZÁŘÍ
* 3. 9. Ředitelem republikového úřadu vyšetřování se stal Miroslav Antl. * 5. 9. Vláda schválila ústavní zákon o lidovém hlasování, který předpokládá referendum o vstupu ČR do EU. * 5.-6. 9. Další blokáda ministerstva dopravy a centra Prahy, kterou zahájila Asociace autoškol ČR a Svaz drobných dovozců, opravářů a prodejců motorových vozidel. Dohodu zprostředkovali Petr Pithart a Václav Klaus. * 8. 9. ČSSD oznámila, že chce dát každému novorozenci 50 tisíc korun a zvýšit rodičovský příspěvek na 3300 korun. * 8. 9. Milan Ščuka se v Košicích stal předsedou takzvaného Romského parlamentu. * 11. 9. Miroslav Macek se vzdal funkce místopředsedy ODS. * 11. 9. Vedení státu odsoudilo teroristické útoky na USA. Po mimořádném nočním zasedání vláda slíbila USA veškerou pomoc a podporu. * 12. 9. Vláda odmítla senátní návrh novely zákona o odtajnění svazků bývalé StB. * 12. 9. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer uspěl se všemi návrhy zdravotnických zákonů. * 13. 9. Prezident Havel i vláda jednoznačně podpořili rozhodnutí Rady NATO, podle níž je útok na USA útokem na celou alianci. Postoj aliance schválily všechny parlamentní strany s výjimkou KSČM. * 13. 9. Vláda mimořádně zasedala: ČR je připravena plnit závazky vyplývající z členství v NATO. * 14. 9. Den státního smutku na památku obětí teroristického útoku v USA. * 17. 9. Vláda připravuje opatření proti lidem veřejně schvalujícím terorismus. * 17. 9. Vláda schválila návrh plošného vyplácení přídavků na děti bez ohledu na sociální postavení rodiny. * 17. 9. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se omluvil brněnské firmě Zetor, že ji uvedl za příklad firmy, s jejímiž výrobky obchodují organizace napojené na Usámu bin Ládina. * 20. 9. Generál František Padělek se stal velitelem českých vzdušných sil.
ŘÍJEN
* 2. 10. Premiér Zeman pronesl televizní projev k národu před chystaným úderem proti teroristům. * 2. 10. Vláda souhlasila se všemi osmi požadavky, které USA předložili NATO. * 10. 10. Podle vlády může armáda střílet na civilní letadla unesená teroristy, rozkaz smí vydat ministr obrany. * 10. 10. Ministři umožnili letectvu NATO používat zbraně v českém vzdušném prostoru a rozhodli, že česká armáda poskytne USA letoun Tu-154 s posádkou. * 10. 10. Vláda přijala zprávu o stavu životního prostředí. Podle ní se hodnoty základních ukazatelů stavu životního prostředí v ČR neliší od hodnot v zemích EU. * 10. 10. Náměstky ministra zahraničí se stali Rudolf Jindrák a Pavel Vošalík. Hynek Kmoníček se stal velvyslancem u OSN, Martin Palouš velvyslancem v USA. * 15. 10. Vláda vyčkává s přidáním peněz na vysoké školy. Studenti a učitelé univerzit protestují a žádají demisi ministra Eduarda Zemana. * 15. 10. Vláda neschválila poslanecký návrh zákona o registrátorech, který měl převést vedení obchodního rejstříku ze soudů na soukromé osoby. * 16. 10. Sněmovna schválila poskytnutí záruk českým leteckým dopravcům. * 22. 10. Vláda se rozhodla zahájit několik soudních sporů s týdeníkem Respekt. * 22. 10. Ministerstvo vnitra zaregistrovalo novou politickou stranu Cesta změny. * 25. 10. Čtyřkoalice v Senátu odmítla zákon o církvích s tím, že je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. * 25. 10. Sněmovna znovu odmítla uzákonit partnerství homosexuálů. * 29. 10. Vláda přijala druhou verzi školského zákona, která již počítá s víceletými gymnázii. * 29. 10. Špičky čtyřkoalice se dohodly o společných krajských kandidátkách. * 30. 10. Poslanci přijali zákony o soudech a soudcích. * 30. 10. Ministr a vedoucí Úřadu vlády Karel Březina (ČSSD) se vzdal kandidatury do parlamentních voleb v roce 2002. * 31. 10. Jiří Balvín zvítězil v konkursu na generálního ředitele ČT.
LISTOPAD
* 1. 11. Sněmovna v prvním čtení podpořila senátní novelu zákona o zpřístupnění svazků StB. * 2.-4. 11. Kongres ODS v Ostravě. Předsedou opět zvolen Václav Klaus, místopředsedy se stali Petr Nečas, Jan Zahradil, Miroslav Beneš a Ivan Langer. * 5. 11. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík označil bojové letouny L-159 za nespolehlivé a poruchové * 7. 11. Vláda schválila novelu, která má zabránit demonstrantům, aby si zakrývali tváře. * 8. 11. Britští úředníci začali na ruzyňském letišti znovu kontrolovat pasažéry do Británie. * 11. 11. V ČR poprvé slaven Den válečných veteránů. * 13. 11. Ředitel TV Nova Vladimír Železný zadržen vyšetřovatelem, propuštěn o dva dny později. * 13. 11. Hodnotící zpráva Evropské komise vyzněla příznivě, nedostatky shledala ve státní správě a v sektoru financí. Vážné znepokojení vyvolává korupce a hospodářská trestná činnost. * 19. 11. Václav Klaus se setkal s Vladimírem Železným. * 19. 11. Sněmovna opakovaně hlasovala o novele Obchodního zákoníku. Podle čtyřkoalice šlo o protiústavní krok a Senát druhou verzi odmítl přijmout. Klaus řekl, že šlo jen o nápravu legislativního omylu. * 19. 11. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart zrušil sjezdovku na Pradědu * 20. 11. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení se společností TV 3 pro podezření z neoprávněného vysílání. * 21. 11. Prezident Havel zastavil trestní stíhání katolického kněze Vlastimila Protivínského za výzvy proti komunistům. * 22. 11. Senát potvrdil zákon, jímž se letos i v příštím roce ruší čtrnácté platy ústavních činitelů. * 26. 11. Vláda rozhodla, že se ČR v roce 2005 zúčastní světové výstavy Expo v Japonsku. * 27. 11. Sněmovna hlasy ČSSD a ODS přehlasovala veto Senátu a přes protesty velkých církví znovu schválila v původním znění zákon o církvích.
PROSINEC
* 2. 12. Unie svobody se sloučila s Demokratickou unií. * 4. 12. Prezident Havel vyjádřil ochotu ČR podpořit mezinárodní útok na Irák. * 4. 12. Unie svobody se rozhodla vrátit peníze svým sponzorům, pokud dostaly výhodné zakázky od radnic ovládaných čtyřkoalicí.
(haš)