Až polovina českých domácností by měla v případě výpadků příjmů finanční potíže. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark. Stejný výzkum ale také potvrdil dobrou náladu, protože kvůli ekonomickému růstu a nízké nezaměstnanosti tento fakt domácnosti netíží. Vzhledem k blížícímu se zpomalení růstu je to zarážející zjištění.
Čísly vyjádřeno 23 procent respondentů uvádí, že mají více spotřebitelských úvěrů než úspor (kromě hypotéky a leasingu) a 25 procent má stejnou úroveň výše úvěru a úspor. Stačí se ale podívat na čísla z jiných průzkumů a je zřejmé, že dobrá nálada není namístě. V září bylo vyhlášeno 2149 osobních bankrotů, což je nejvíce od roku 2008, kdy začal platit současný insolvenční zákon.
Češi se přitom zadlužují stále více, suma roste nepřetržitě od roku 2016.
Dluhy domácností u bank a družstevních záložen naposledy v srpnu meziměsíčně stouply o 9,24 miliardy korun na téměř 1,713 bilionu. Ve srovnání s loňským srpnem byly vyšší o 101,9 miliardy korun, jak uvádí data ČNB.
Existují přitom faktory, podle nichž by domácí spotřebitelé měli zpozornět.
V Česku bylo například podle čerstvých dat letos založeno 22 250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. „Nejistý výhled budoucího vývoje ekonomiky, zpomalující průmysl, rychlý růst platů, který se odrazí na ziskovosti firem, přehřátý trh práce nebo slabé výsledky německé ekonomiky, to jsou některé faktory, jež brzdí chuť podnikatelů rozjíždět nový byznys,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Německý trh, pro český vývoz klíčový, už hlásí ochlazení. Tamní vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procento z dosavadních 1,5 procenta a ochlazení českého vývozu na sebe nenechá podle analytiků dlouho čekat.