Menu Zavřít

Pomáháme druhým

13. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Sazka našla způsob, jak financovat halu

Sazka našla způsob jak financovat halu. Převede ji na občanské sdružení a může jí dávat peníze určené na sport, hlásal čtvrtek 12. února hlavní článek na titulní straně Hospodářských novin. Hrozbu sportovním svazům, že mohou být na svých příjmech výrazně kráceni, ještě doprovodil sesterský týdeník Ekonom popisem majetkových přesunů ve skupině Sazky v souvislosti s výstavbou a provozováním vysočanské arény.
Ačkoli tyto poznatky nejsou nové (viz EURO 51-52/2003) a výstavba samotné haly se snad blíží ke svému zdárnému konci a březnové kolaudaci, je dost možné, že ještě ani v době hokejového šampionátu nebude šéf Sazky Aleš Hušák vědět, kde vzít peníze na zaplacení dodavatelským firmám. Loterijní firma totiž stále čeká na stanovení ratingu potřebného pro vydání dluhopisů. Agentura Moody´s, která měla hodnocení udělit již na začátku listopadu, si vyžádala další právní a finanční dokumentaci a definitivně skončila se sliby, dokdy rating stanoví. Přinejmenším zarážející je také projednávání návrhu zákona o DPH ve sněmovním rozpočtovém výboru. Lidovecký poslanec Ladislav Šustr, který jako starosta katolické tělovýchovné organizace Orel zasedá v dozorčí radě Sazky, chce loterijní firmě zajistit, aby jí i po vstupu země do Evropské unie zůstaly daňové úlevy. Kromě jiných výhod totiž Sazka nemusí ze své činnosti odvádět daň z přidané hodnoty. Stát tím ročně přichází až o osm stovek milionů. Tím ovšem výčet nákladů daňových poplatníků na největší domácí loterijní firmu nekončí, na daních Sazce stát vrací dalších 150 milionů. Argument, že by zavedením zmiňované daňové povinnosti přišly o peníze především sportovní svazy a tělovýchovné organizace, v tomto případě neobstojí. Sazka má z loterijního zákona povinnost odvádět sportovcům minimálně dvacet procent z rozdílu mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami. Zákonodárci se však více než možnosti, jak zvýšit daňové příjmy státu, drželi reklamního sloganu Sazky „pomáháme druhým“ a pozměňovací návrh takřka jednomyslně schválili. Marná byla i snaha ministra financí Bohuslava Sobotky, který rozumně argumentuje, že návrh neodpovídá rovným podmínkám trhu a je v rozporu se směrnicí Evropských společenství. Návrh byl odsouhlasen a odeslán na projednání do Parlamentu. Za loterijní firmu se v poslední době postavili jak koaliční, tak opoziční politici. V pomyslném dresu Sazky je v poslední době nejvíce vidět šéf rozpočtového výboru a předseda lidovců Miroslav Kalousek, své pozměňovací návrhy na daňové úlevy Sazce, totožné s Šustrovým, minulou středu předložili navíc i Miroslav Svoboda (ČSSD) a Vladimír Doležal (ODS). Zatímco prvně jmenovaný poslanec své připomínky těsně před projednáváním stáhl, Doležalův totožný návrh byl smeten ze stolu, prošel až třetí pokus Orla Šustra. Téměř pokaždé, když Sazce teče do bot, ukáže se jako zdatný politický lobbista. Současná situace je navíc vyhrocená tím, že státní dluh narůstá dramatickým tempem a politici se přou, jestli na DPH ze vstupného na kulturu a sport vyberou o něco víc než dosud. Přitom hrozí, že nechají ze státní kasy utéct téměř miliardu loterijních korun.
A kdyby se náhodou nepodařilo potřebné finance přes poslanecký penězovod získat, nemají Aleš Hušák ani sportovci proč zoufat. Nejpopulárnější hra Sazky, Sportka vloni podražila z dvanácti na čtrnáct korun za sloupeček a lidem to nevadí, sázejí víc. Že by to nemohlo být ještě víc? Procitněme.

  • Našli jste v článku chybu?