Menu Zavřít

Pomalý notář v dědickém řízení

1. 8. 2005
Autor: Euro.cz

PORADNAChci podat stížnost na práci notářky. Jsem přesvědčena, že už rok prodlužuje ukončení řízení o dědictví, ve kterém jde o pár maličkostí. Mohli byste mi sdělit, kam se mám se stížností obrátit?

PORADNA Chci podat stížnost na práci notářky. Jsem přesvědčena, že už rok prodlužuje ukončení řízení o dědictví, ve kterém jde o pár maličkostí. Mohli byste mi sdělit, kam se mám se stížností obrátit? Nováková **

Notářka má v dědickém řízení funkci takzvaného soudního komisaře. Její práci tedy řídí a kontroluje místně příslušný okresní soud. Proto je třeba zjistit, který okresní soud je místně příslušný. S velkou pravděpodobností to bude soud podle posledního trvalého bydliště zůstavitelky. Mimo jiné to bude uvedeno i v usnesení, kterým byla notářka do funkce pověřena. Tam je tedy třeba stížnost adresovat, a to nejlépe předsedovi soudu.

bitcoin_skoleni

Důležité je odůvodnění vaší stížnosti - tedy proč se domníváte, že je její podání oprávněné. Vhodné je přesně zmínit všechny důležité termíny. Dále můžete argumentovat tím, že v řízení je pouze malý a jasný okruh dědiců, dědictví se nalézá v ČR, nejsou na něj vedena jiná soudní řízení nebo exekuce, nedělají si na něj nároky další osoby a podobně.

Jakmile totiž není některá z výše uvedených okolností splněna, může se stát, že se dědické řízení protáhne. Typickými příklady takových průtahů jsou soudní spory dědiců navzájem, popírání závěti či soudní určování, zda věc do dědictví patří, nebo naopak. To může pak celé řízení protáhnout i o celé roky. Další častou komplikací je, že některý z dědiců zemře a musí se počkat do pravomocného skončení „jeho“ dědického řízení, aby bylo jasno, kdo je jeho právním nástupcem a kdo za něj bude v „prvním“ dědickém řízení vystupovat. Pokud je tedy toto související dědické řízení komplikované, nelze s tím nic dělat a váš notář by v tom pak byl nevinně. 

  • Našli jste v článku chybu?