POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.
POTRAVINÁŘSKÉ NAŘÍZENÍ
Od druhého čtvrtletí příštího roku nebudou moci čeští výrobci po třiceti letech používat tradiční název Pomazánkové máslo. Definitivní rozhodnutí Bruselu oznámila minulý týden ministru zemědělství Petru Gandaloviči dánská eurokomisařka Mariann Fischer-Boelová.
Zákaz používání názvu Pomazánkové máslo přijde jen kvůli změně etiket na obalech českobudějovickou Madetu na 5,5 až šest milionů korun. Taková je aktuální bilance, kterou si nechal předložit generální ředitel podniku Milan Teplý. Něco bude stát i změna v zalistování u obchodních řetězců, nový design a jeho propagace. Další výdaje si vyžádá také ochrana značky.
„Jde o souboj tukových závodů v rámci celé Evropy,“ je přesvědčen Teplý. Už dnes se podle něj na pultech českých obchodů prodávají „másla“, která mléko nikdy ani neviděla. Česko si ale nedokázalo vyjednat výjimku jako jiné státy, a to ani pro místní trh. „Křičel jsem na poplach už před bitvou, když jezdil vyjednávat Vladimír Špidla. Tehdejší ministr Jaroslav Palas je slušný člověk, ale podepsal věci, kterým nerozumí,“ zlobí se Teplý.
V Česku dnes vyrábí pomazánková másla šest producentů a spotřeba je zhruba 10 tisíc tun ročně. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec navíc dodává, že spotřeba stabilně roste. Protože jde (s výjimkou Slovenska) o produkt ohraničený českým trhem, může ještě Česko napadnout rozhodnutí jako diskriminační a žádat zrušení všech ostatních výjimek pro jiné evropské výrobce. Česká republika totiž není jediná, která má ve svém specifickém výrobku nazvaném „máslo“ méně tuku, než připouští norma Evropské komise, tedy 39 procent.
Domácí producenti tvrdí, že jsme starým zemím Unie pro smích. „Byl jsem počátkem března v Belgii v jedné výrobně sýrů. V hale se balila mozzarela a nad tím dělníci natírali strop,“ nestačí se divit jeden z českých potravinářů. V České republice by přitom hrozily podle hygienických pravidel vysoké pokuty, stažení výrobků z trhu i zavření provozovny.