Menu Zavřít

Poprask na Černé louce

22. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Disciplína, v níž Ostrava poráží zbytek země

bitcoin_skoleni

Pořadatelé hudebního festivalu Colours of Ostrava zatím představili jen sedm zahraničních interpretů pro letošní ročník, ale ti zase stojí za to.
Největší poprask by měla v polovině července způsobit na Černé louce kapela Goran Bregoviće (na fotografii), sarajevského hudebníka, jenž v minulosti spolupracoval s filmovým režisérem Emilem Kusturicou a světu představili balkánskou dechovku. Mimochodem koncert uskupení Goran Bregović & Wedding and Funeral Band zhlédlo na náměstí St. Giovanni v Římě půl milionu lidí.
Další peckou by mělo být uskupení jiného filmového skladatele, a to Gustava Santaolalla. Devítinásobný vítěz Grammy a dvojnásobný držitel Oskara, proslavený hudbou k filmu Amores perros, zahraje své rockové tango spolu se souborem Bajofondo Tango Club.
A milovníci jazzu si užijí vystoupení u nás dosud neznámého funky-jazzmana Richarda Bona (ten se mimochodem v říjnu objeví v Praze a Přerově). O kamerunském multiinstrumentalistovi, který vystupoval s Paulem Simonem i Bobym McFerrinem, se mluví jako o nejlepším baskytaristovi současnosti.
Ostravský festival nezávislé hudby už za loňský rok získal sošku Anděla a nebude divu, zaslouží-li si další. A to přestože na jiné letní festivaly mají přijet mediálně daleko profláktnutější jména. Na Rock for People brit-popová skupina The Killers. Nářez ve Vizovicích, Masters of Rock, zase návštěvou poctí britská punková legenda SHAM69, neméně legendární angličtí heavy-metalisté Motörhead, a trashmetal v podání brazilské Sepultury.
Podobná situace nastala i loni. Pražskému festivalu Love Planet, na nějž přijeli Pet Shop Boys, Franz Ferdinand nebo Ministry, nebo festivalu Rock for People, kde se objevil i Manu Chao nebo Mattafix, věnovala média daleko více pozornosti než interpretům v Ostravě. Ocenění Akademie populární hudby však shrábla právě médii opomíjená přehlídka. Alespoň v jedné kategorii se tak akademie nesnažila vetřít do přízně diváků oceněními pro popaře typu Richarda Krajča, zachovala se jako akademie a udělila cenu hudebně nejhodnotnějšímu počinu.

  • Našli jste v článku chybu?