Menu Zavřít

Poprvé za dekádu. Severní a Jižní Korea uspořádají v dubnu vrcholnou schůzku

6. 3. 2018
Autor: Profimedia.cz

Severní a Jižní Korea se dohodly, že koncem dubna uspořádají po více než desetiletí vrcholnou schůzku. Podle agentury Reuters o tom informovala jihokorejská prezidentská kancelář poté, co se dnes vrátila z návštěvy KLDR vysoká jihokorejská delegace, která se setkala se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Americký prezident Donald Trump na zprávu o chystaném summitu zareagoval sérií vzkazů na twitteru, v nichž uvedl, že jde o „možný pokrok“ a že „poprvé za mnoho let všechny zúčastněné strany vyvíjejí vážné úsilí“. „Potenciální rozhovory mohou být falešnou nadějí, ale Spojené státy jsou odhodlané k rozhodnému postupu, ať tím či oním směrem,“ napsal Trump.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo naději, že Severní a Jižní Korea budou nadále pokračovat ve snaze dosáhnout usmíření. „Doufáme, že všechny zainteresované strany se dokážou chopit nynější příležitosti, usilovat o společný cíl a vyvinout společné snahy k podpoření procesu denuklearizace a politického řešení problému Korejského poloostrova. Čína je v zájmu tohoto cíle ochotná nadále hrát svou úlohu,“ uvedlo ministerstvo.

Jednání Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina se uskuteční v mírové vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu, které od sebe Severní a Jižní Koreu odděluje. Komunistická KLDR přitom slíbila, že během mezikorejského dialogu pozastaví jaderné a raketové zbrojní testy. Summitu bude předcházet telefonický rozhovor obou vůdců.

Představitelé Soulu a Pchjongjangu se také při setkání tento týden domluvili na zřízení telefonické „horké linky“ mezi vůdci obou zemí s cílem snížit vojenské napětí. Severní Korea také uvedla, že nepoužije jaderné ani konvenční zbraně proti Jižní Koreji.


Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů

Severokorejští hackeři, ilustrační foto


Severokorejci dali také najevo, že nebudou lpět na svém jaderném zbrojním programu, pokud nebude země čelit vojenským hrozbám a bude zachována bezpečnost jejího režimu. Řekl to bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong, který delegaci do KLDR tento týden vedl.

KLDR podle Čchonga také sdělila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. V případě, že budou jednání mezi Severní Koreou a USA zahájena, je ochotna dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy.

Donedávna mezi Korejemi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu. Podle kritiků se ovšem KLDR svými vstřícnými gesty snaží jen dosáhnout zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá Severní Koreu za její pokračující raketové a jaderné programy. Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů.

První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel jihokorejský exprezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Kim Čong-il se pak v roce 2007 také setkal s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem. Výsledkem vrcholných schůzek byla řada projektů spolupráce.

Přečtěte si také:

Luxusní tabák, delikatesy a sexuální otrokyně: tak si žije neomezený vládce Severní Koreje

bitcoin školení listopad 24

Korejská hra na kuřátko

 Kim Čong-un

Povolání: žena diktátora. O manželce Kima svět moc neví


  • Našli jste v článku chybu?