Menu Zavřít

Poptávka po ropě znovu roste, OPEC+ nejspíš zvýší produkci, myslí si analytici

14. 7. 2020
Autor: Pixabay.com

Svět je z nejhoršího venku a každodenní život se začíná pozvolna vracet do normálu. Alespoň tak vidí aktuální vývoj kolem pandemie koronaviru a situaci na trhu s ropou hned několik předních expertů a institucí z oboru v čele s Mezinárodní energetickou agenturou (IEA). Opětovné navýšení těžby černého zlata ze strany zemí OPEC a dalších významných producentů se podle nich již brzy stane realitou.

Jaký postoj nakonec OPEC doopravdy zaujme, by mělo být jasné nejpozději ve středu 15. července, kdy skončí plánované dvoudenní jednání. Očekávání jsou nicméně taková, že produkce ropy by se počínaje nadcházejícím měsícem měla zvýšit o celé dva miliony barelů denně.

Kartel OPEC, respektive OPEC+, do něhož vyjma tradičních států
spadá například i Rusko, Ázerbájdžán, Bahrajn či Mexiko, tak s největší pravděpodobností
podpoří nedávné prohlášení IEA, která tvrdí, že koronavirová pandemie již
pomalu odeznívá, a proto existuje velmi dobrý důvod se domnívat, že i poptávka
po této strategické surovině znovu konečně poroste směrem vzhůru.

„Druhou polovinu tohoto neobyčejného roku jsme začali v naději, že ta nejhorší turbulence na ropném trhu je již za námi,“ uvádí zmíněná agentura ve své pravidelné měsíční zprávě. „Obnovení ekonomické aktivity naznačuje hned několik ukazatelů, včetně rostoucí mobility v mnoha (světových) regionech.“

Radovat se je předčasné

I v IEA si jsou nicméně dobře vědomi toho, že úplné ekonomické zotavení je v tuto chvíli stále ještě v nedohlednu, tím spíš když v zemích, jakými jsou Spojené státy americké, Brazílie či Rusko, počet nově nakažených každým dnem nadále roste raketovým tempem a měří se v řádu desetitisíců.

„Rostoucí počet nových případů nemoci covid-19 v Severní
a Latinské Americe, který si vyžádal opětovné zavádění karanténních opatření, nicméně
vrhá na celý tento výhled stín. Teprve čas ukáže, zda i ekonomické důsledky budou
vážné,“ dodávají analytici Mezinárodní energetické agentury.

Ostatně, také další odborníci na ropný trh zůstávají ve svých aktuálních odhadech spíše zdrženliví. „Celosvětová poptávka po ropě se přiblíží své předkrizové úrovni podle všeho nejdříve ve druhé polovině roku 2021,“ cituje zpravodajský server BBC Vandanu Hariovou, zakladatelku konzultační firmy Vanda Insights. „Na stejné hodnoty by se ale mohla vrátit až o mnoho později, jelikož mezinárodní letecká doprava a poptávka po leteckém palivu se nevrátí do normálu ani během nadcházejících dvou tří let.“

Její odhad tak kopíruje prognózy expertů z americké investiční banky Goldman Sachs, kteří jsou rovněž přesvědčeni o tom, že trh s ropou se do rovnováhy kompletně vrátí teprve v roce 2023.

Historická dohoda

Ceny černého zlata jsou aktuálně ve srovnání s těmi z přelomu prosince a ledna o zhruba 36 procent nižší. Barel severomořské ropy Brent se nyní prodává za přibližně 42,6 dolaru, v případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI), která byla během dubna k mání dokonce i se zápornou hodnotou, je to aktuálně 39,8 dolaru za barel.

bitcoin_skoleni

Vývoj ceny ropy Brent a WTI od počátku letošního roku, zdroj: Trading Economics

Potenciální opětovné zvýšení denní produkce by učinilo přítrž jejímu bezprecedentnímu omezení, na němž se OPEC spolu s dalšími státy shodl po vleklých jednáních během letošního ledna. Ropné mocnosti tehdy po nátlaku předních světových lídrů včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodly, že svoji těžbu v květnu, červnu a posléze i v červenci omezí o 9,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba deset procent veškeré globální produkce.

  • Našli jste v článku chybu?