OBRÁBĚCÍ STROJETuzemští výrobci obráběcích a tvářecích strojů prožívají ekonomicky úspěšné období. V prvním letošním pololetí se jejich produkce meziročně zvýšila téměř o 20 procent, neboť vyrobili stroje za 4,59 miliardy korun.Poptávka po obráběcích a tvářecích strojích se celosvětově odvíjí v určitých vlnách klesajícího a stoupajícího zájmu.
OBRÁBĚCÍ STROJE Tuzemští výrobci obráběcích a tvářecích strojů prožívají ekonomicky úspěšné období. V prvním letošním pololetí se jejich produkce meziročně zvýšila téměř o 20 procent, neboť vyrobili stroje za 4,59 miliardy korun.
Poptávka po obráběcích a tvářecích strojích se celosvětově odvíjí v určitých vlnách klesajícího a stoupajícího zájmu. „V současné době poptávka globálně roste, tahounem je především automobilový, zbrojní a spotřební průmysl,“ uvedl Jiří Kapounek ze Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky.
Nejvíce, a to o 74 procent, se zvýšila výroba strojů pro broušení a ostření. Stalo se tak zejména díky vzniku nových výrobních kapacit. Českým firmám se daří i pokud jde o export. Ten se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil o 13 procent na 5,1 miliardy korun. „To, že vývoz výrazně převyšuje produkci, je způsobeno především tím, že v exportu je zahrnut i objem vyvezených použitých strojů. Další podíl mají i reexporty a generální opravy strojů, které jsou deklarovány jako finální výrobek,“ doplnil. Největší odbytiště mají tuzemští producenti obráběcích strojů v Německu, kam směřuje více než čtvrtina exportu. Následuje Slovensko, Ukrajina a Čína.
OBRÁBĚCÍ SVĚT MÍŘÍ DO BRNA
To, že se daří nejen českým výrobcům obráběcích a tvarovacích strojů, ale také odvětví jako takovému, dokazuje i rekordní účast vystavovatelů na letošním pátém ročníku Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT v Brně. Ten bude největší v dosavadní historii, a to jak počtem vystavovatelů, tak rozsahem pronajaté plochy. Protože účast českých výrobců a dodavatelů byla již v minulosti prakticky stoprocentní, zvýšení je zásluhou především zahraničních vystavovatelů, jejichž podíl vzrostl již na 49 procent. Přihlášeno je 500 firem z 21 zemí, které v pavilonech V, F a B obsadí čistou výstavní plochu 18 tisíc metrů čtverečních.
DOMINUJÍ NĚMECKÉ FIRMY
Mezi zahraničními účastníky veletrhu výrazně dominují firmy z Německa, kterých se na IMT hlásí 120. Následují Itálie a Slovensko, které významně rozšířilo svou účast. Poprvé se IMT zúčastní skupina španělských firem vedených národním profesním svazem AFM. Noví vystavovatelé přijíždějí na jih Moravy také z Francie, Švýcarska, Itálie, Číny nebo Indie.
Veletrh IMT se koná s podporou Evropského výboru pro spolupráci v průmyslu obrábění a tváření CECIMO a jeho spolupořadatelem je Svaz výrobců a dodavatelů strojírenské techniky. Ze zahraničních profesních svazů se vedle již zmiňovaného španělského AFM zúčastní také Stankoinstrument Rusko či Svaz strojírenského průmyslu Slovenska. Z pohledu zastoupených oborů se významně rozšíří prezentace obráběcích center a také pružných výrobních systémů. Návštěvníci se tak mohou těšit na exponáty z řad průmyslových robotů, pružných montážních systémů, CAD/CAM systémů či softwaru pro CNC řízení.
VÝVOZ OBRÁBĚCÍCH STROJŮ VE SVĚTĚ
(údaje za první 1. pololetí 2006)
Země Objem
Německo 1370 mil. Kč
Slovensko 576 mil. Kč
Ukrajina 371 mil. Kč
Čína 309 mil. Kč
Rakousko 232 mil. Kč
USA 198 mil. Kč
Rusko 194 mil. Kč
Ostatní 847 mil. Kč
Pramen: Svaz výrobců a dodavatelů stroj. techniky