NEROZBITNÉ MOBILY Zdaleka ne všechny mobily jsou vhodné pro pobyty v přírodě nebo u moře. Výrobci proto přicházejí se speciálními telefony, které vydrží nejen hrubší zacházení, ale také třeba větší vlhko nebo pády z výšek.
**NEROZBITNÉ MOBILY
Zdaleka ne všechny mobily jsou vhodné pro pobyty v přírodě nebo u moře. Výrobci proto přicházejí se speciálními telefony, které vydrží nejen hrubší zacházení, ale také třeba větší vlhko nebo pády z výšek.
Příroda nebo třeba staveniště. To jsou cílová místa pro speciální mobilní telefony, o kterých výrobce tvrdí, že mají zvýšenou odolnost. Těmto přístrojům se také říká outdoorové nebo nerozbitné.
Původně je podle představ výrobců měli používat hlavně lidé, kteří potřebují hlavně telefonovat a občas napsat textovou zprávu. První nerozbitné telefony byly opravdu jednoduché a zvládaly jen nejzákladnější funkce. Postupem času se ale z chudých příbuzných staly mobilní telefony se špičkovou výbavou. Dnešní přístroje v odolném provedení tak mají prakticky všechny funkce, které potřebujete a ještě několik dalších navíc.
Oproti normálním telefonům mají outdoorové jednu výraznou výhodu. Snesou drsnější zacházení - pády z větších výšek, otřesy, prašné nebo vlhké prostředí. Uplatní se tak třeba na stavbách nebo při dovolených v extrémních podmínkách. Ovšem nejen tam, ocení ho i ti, kterým neustále padají telefony na zem třeba v kanceláři.
Nejnověji jsou ke koupi dva nerozbitné telefony - Siemens M75 a Nokia 5140Í. Siemens je lépe vybavený a také dražší. Kromě klasické výbavy běžných telefonů jako mód pro psaní textových zpráv, surfování přes takzvaný wap, budíku nebo kalkulačky umí mobil spoustu dalších věcí. Hudební nadšenci mohou přehrávat MP3 soubory, k čemuž jim pomůže i paměťová karta pro větší objem dat uložených v telefonu. Mobil také umí bluetooth, což je rádiové připojení jiných menších zařízení – třeba handsfree sady do automobilu. S mobilem se dají dokonce pořizovat kvalitní fotografie s rozlišením jeden megapixel, což stačí i pro amatérské fotografie formátu 10 krát 13 centimetrů. Odolnost telefonu zajišťuje zesílená kovová konstrukce, pevný plast a pogumovaný kryt. Všechny konektory i čočka fotoaparátu se dají zakrýt gumovými krytkami a ochránit tak mobil před vodou. Samotný telefon je vlhkotěsný, můžete ho tedy vzít bez obav k moři nebo do deštného pralesa, nemělo by mu to uškodit. To se nedá říct o normálních mobilech, které v takovém prostředí brzo zkorodují a přestanou fungovat. Siemens M75 se začíná prodávat za cenu kolem devíti tisíc korun, je však pravděpodobné, že bude velmi rychle klesat.
Konkurencí Siemensu je Nokia 5140i. Uvnitř se skrývá obyčejný telefon, který však kryje odolný gumoplastový kryt. Ten zabraní vniknutí vlhkosti nebo rozbití křehké elektroniky při pádu telefonu z výšky. Kromě běžných funkcí nabízí N5140 vlastní vodováhu. Na horní straně telefonuje také relativně výkonná svítilna, která postačí pro nalezení klíčové dírky, ale ne pro cestování po nočním lese. l další funkce potvrzují, že jde o mobil do přírody, je tady i kompas a teploměr. Oboje ale nefunguje stoprocentně a je lepší se na to v divoké přírodě nespoléhat. Hlukoměr zrovna do přírody nepotřebujete, ale i ten tady najdete. Naměřené hodnoty jsou však jen orientační. Sportovci pak uvítají aplikaci Fitness Coach, což je jakýsi elektronický osobní trenér, který radí, v jakých hodnotách máte při cvičení udržovat svůj tep. Nokia 5140Í se prodává za cenu kolem šesti tisíc korun.