V tuzemsku vznikla česko-portugalská obchodní komora (ČPOK), která chce podporovat obchod mezi oběma zeměmi.
Komoru zaštítila portugalská velvyslankyně v České republice Manuela Franco. „Hlavním cílem komory je napomáhat rozvoji vzájemného obchodu a spolupráce mezi českými a portugalskými podnikatelskými subjekty,“ uvedla Franco.
Česká republika má s Portugalskem dlouhodobě aktivní obchodní bilanci, v roce 2015 tam vyvezla zboží za zhruba 12,9 miliardy korun a dovezla zboží v hodnotě asi 10,2 miliardy korun. Česko do Portugalska vyváží zejména osobní vozy a automobilové součástky, radionavigační přístroje či zpracovatelské výrobky.
Přečtěte si o hospodaření Portugalska:
Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum
V dovozu tvoří většinu objemu tabák, elektronika, léky nebo dřevná buničina, která se používá na výrobu papíru.
Podle velvyslankyně je třeba, aby se země blíže poznaly, pak budou i víc obchodovat. „Prvním krokem je prodej například olivového oleje nebo vína v supermarketech. Když portugalské výrobky lidé neznají, tak si je nekoupí,“ řekla velvyslankyně.
Vývoj obchodní výměny ČR-Portugalsko
Zdroj: BusinessInfo.cz
Nejznámější je podle ní portské víno, tedy dolihovaný (fortifikovaný) vinný nápoj pocházející z vinic podél údolí portugalské řeky Douro, nikoliv tiché víno. V Česku se prodávají například značky Royal Oporto či Sandeman. V supermarketech je často k dostání i značka Old Porter, což ale portské víno není, protože pochází ze Španělska.
Komora má v současnosti tři členy. Právní kancelář PwC Legal, jejíž řídící partner Bořivoj Líbal je i předsedou ČPOK, dále portugalskou stavební firmu Mota-Engil Central Europe a firmu ONEbit hosting.
Dále čtěte: