Vy, kteří jste se rozhodli pro naši hru, vy ještě nepřesvědčení i vy, kdo nehodláte opustit svou židli u stolu štamgastů plného pěnivého moku, vydejte se znovu se mnou do úchvatného světa vína. Dnes to bude červené.
Podmínky pro pěstování révy jsou na našem území na samé hranici možností. Proto vína v Čechách a na Moravě připravovaná vykazují zvláštní, nenapodobitelnou osobitost. To, co jim chybí na vyzrálosti a bohatosti, nahrazují pikantní svěžestí a živostí u vín bílých, respektive jistou zemitou drsností u červených. Nejlépe je asi ohodnotil Jan Neruda, který naše víno ústy Karla IV. charakterizoval jako „..zprv trpké, ale milé zas… .
Modrých odrůd, ze kterých je možno u nás připravovat červená vína, existuje ve Státní odrůdové knize třináct. Prvá, se kterou se seznámíme, patří mezi ty, jejíž hrozny dávají vzniknout vínům lehčím, příjemného buketu a jednodušší chuťové struktury – Portugalské modré.
Portugalské bylo kdysi u nás velice rozšířené právě pro svůj lehčí výraz a dobrou pitelnost. Z mnoha důvodů začalo však z výsadeb mizet a objevovalo se stále méně. Po změně vkusu konzumentů a jejich výraznému příklonu k červeným vínům se opět objevuje a i přes poměrně vysokou náchylnost k chorobám je znova vysazováno. V dobrých ročnících – a na ty máme v posledních letech štěstí – dokáže i Portugal dát obsažná vína plného těla s delším dozvukem.
Dobře vyškolené Portugalské, připravené z kvalitních hroznů, bývá lehčí barvy červené, svěží vůně s květinovými náznaky, zejména po fialkách, a středně plné, osvěžující ovocité chuti. Je to typické víno pro konzumaci v mladém věku, archivace mu příliš nesvědčí. V poslední době se stále častěji připravuje jako prvé víno, které je po sklizni k dispozici. Bývá označováno jako martinské v souvislosti s datem, ke kterému se po–dle tradice smí prvé víno okusit.
Jestli jste se nechali zlákat na domácí úlohu v minulém čísle, znáte již charakter Neuburského a víte, s jakým jídlem vám nejvíce ladilo. Dnešní úkol bude podobný, půjde však ještě dále. Přechutnejte několik Portugalů, dobré jsou z Roudnice, Žernosek a celé Velkopavlovické oblasti, a vyberte si mezi nimi ten „váš . Sami si potom zkuste připravit takový pokrm, který by podle vás byl vybraným vínem dobře doplněn a zvýrazněn. Věřím, že se vám to bude dařit stále lépe. Pro usnadnění přidám malou radu. Velice často bývalo mladé Portugalské spojováno s pečenou svatomartinskou husou.
A propos, neřekl jsem vám to nejdůležitější. Abyste mohli okusit popsaná vína, nemusíte samozřejmě kupovat celé lahve. Po Praze i v jiných městech vyrostla spousta vinoték a speciálních prodejen, kde vám rádi nabídnou vína rozlévaná, v mnoha druzích a od nejrůznějších vinařů.