Ministerstvo pozastavilo Horové právo vykonávat činnost insolvenční správkyně v souvislosti s jejím trestním stíháním. Víc podrobností resort nesdělil. Ze statistik ministerstva, které má týdeník Euro k dispozici, nicméně vyplývá, že Horová není jediným insolvenčním správcem, kterému pozastavilo nebo zrušilo oprávnění z důvodu trestního stíhání.
Čtyřem insolvenčním správcům pozastavilo ministerstvo činnost rovněž proto, že je proti nim vedeno trestní stíhání, které má souvislost s jejich prací správce.
Jde o poměrně závažné trestné činy, jako jsou účast na organizované zločinecké skupině, poškozování věřitele, přijetí úplatku nebo zneužití informace v obchodním styku. V jednom dalším případě správce sám dobrovolně ukončil činnost, takže úřad nemusel rozhodnout. V jiném případě se komise rozhodla činnost nepozastavit. Šlo totiž o trestní stíhání pro pomluvu – a ta neměla souvislost s konkrétními případy, které správce řešil. Stejně tak úřad postupoval v případě správce, který byl stíhán pro ublížení na zdraví.
Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů
Šest insolvenčních správců už na základě verdiktu ministerstva definitivně skončilo. Jeden byl pravomocně odsouzen pro zpronevěru. Další čtyři správci se už musejí živit jinak, protože svou práci evidentně nezvládali a opakovaně dostávali od soudů pokuty za své výkony v rámci insolvenčních řízení. Například jeden z nich dostal od soudů 25 pokut v souhrnu za 216 tisíc korun.
Počet „hříšníků“ mezi insolvenčními správci ale zatím není nijak alarmující. Seznam insolvenčních správců, který vede ministerstvo, čítá 516 aktivních subjektů.
Přečtěte si také: