Menu Zavřít

Pošlete děti do vesmíru

16. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Časopis Forbes vydal žebříček nejdražších hraček na světě

Každý už viděl dětskou hračku, tak extravagantní, krásnou, nepředstavitelně drahou, až bylo těžké pochopit, že by někdo nědo tak cenného nadělil malému dítěti. Z analýzy časopisu Forbes vyplývá, že některé děti musely být celý rok až neskutečně hodné. Rodiče se jim za to odmění například 3D Motion Simulátorem z hračkářství FAO Schwarz, ve kterém si budou moci vychutnat třídimenzionální výlety do vesmíru. Výtečné chování je jednou, nikoli však jedinou podmínkou pro výlet k Saturnu či Plutu. Rodiče vesmírných putovníků musejí mít výrazně nadstandardní příjmy, aby za jediný dárek zaplatily 300 tisíc dolarů.

Aby se děti měly čím chlubit.

Ne všechny hračky prodávané v Novém světě stojí v přepočtu přes sedm milionů korun, jejich nabídka však rozhodně není chudá. Rodiče se často domnívají, že čím dražší a exotičtější hračku svým ratolestem pořídí, tím více budou děti oblíbené v kolektivu. Analytici společnosti pro výzkum NPD sice uvádějí, že průměrná cena hračky v Americe dosahuje sedmi dolarů, největším hitem sezony je však nová herní konzola Xbox 360 od Microsoftu, a ta stojí tři sta dolarů. Je to ale jen tisícina částky, kterou musí vynaložit zájemce o 3D Motion Simulátor. Tato kouzelná mašinka si udržela prvenství na žebříčku nejdražších hraček světa, který každoročně Forbes zpracovává, z minulého roku. Zdá se vám za simulátor 300 tisíc dolarů moc? Nabízí se levnější varianta. Kupte své ratolesti letenku do New Yorku, kde může navštívit hračkářství FAO Schwarz. Let z Prahy se dá pořídit již za čtyři sta dolarů, jedna jízda na 3D Motion Simlulátoru pak přijde na pět dolarů. Úspora: 299 595 dolarů. Jestliže děti nejeví o lety do vesmíru zájem, mohou jim podnikatelé, saudští princové, ruští oligarchové či hvězdy filmového plátna dopřát jiný luxus. Například robota Robbyho. S ním dítě okamžitě zapomene na své přátele. Kybernetický kamarád má vše, co musí dnešní hi-tech robot mít. Jeho designerem je známý filmový návrhář Fred Barton. Ten Roobyho původně zhotovil pro legendární sci-fi “Forbidden Planet“. Cena Robbyho odpovídá původu, činí 50 tisíc dolarů. „Tolik peněz za plechovou obludu. To raději svému synovi koupím plyšového medvídka,“ reagují někteří rodiče při pohledu na Robbyho cenovku. I to je nebezpečné prohlášení. Nesmějí se zatoulat na každoroční dražbu plyšáků aukčního domu Christie’s. Hitem letošního roku je medvídek Bevo, který patřil známému americkému politickému karikaturistovi Cliffordu Berrymanovi. V aukční síni očekávají, že za plyšovou šelmu může někdo zaplatit až 26 tisíc dolarů. Dali byste přednost něčemu užitečnému? FAO Schwarz se neomezuje pouze na vesmírnou turistiku, nabízí třeba i neuvěřitelnou kolekci miniautomobilů. V loňském roce obsadil druhou příčku žebříčku nejdražších hraček model Ferrari Testarossa s benzinovým pohonem, čtyřmi kotoučovými brzdami, CD přehrávačem, koženými sedadly a elektronickými okénky. Tento rok vede Mercedes SL Convertible. Hračkářství FAO Schwarz nabízí supersporťák ve čtyřech barvách za 21 tisíc dolarů. Maximální rychlost 24 kilometrů v hodině rodičům zajistí, že se jejich potomek vrátí z vyjížďky včas k obědu. Auto je doporučeno závodníkům od šesti let. Spolujezdkyně může být samozřejmě starší.
Do první desítky se stejně jako minulý rok probojoval vyloženě ošklivý páreček “paní a pan bramborový obličej“. Pár centimetrů vysoké brambory s obříma očima jsou pokryty 23 tisíci křišťály od světové proslulého skláře Swarovského. Zřejmě nejdražší brambora na světě vyjde kupce zhruba na osm tisíc dolarů.
Oproti minulému roku se do prestižní desítky nevešla obří dřevěná prolézačka firmy Rainbow Play Systems, ani vznášedlo společnosti Hammacher Schlemmer, jež se podobá vesmírnému skateboardu komiksového hrdiny He-mana. Pravděpodobně kvůli strachu dětí z nejrůznějších příšer letos na Top 10 nedosáhl ani neustále se mračící dvoumetrový postrach všech zloduchů, netopýří muž Batman. Navíc stojí “pouze“ pět tisíc dolarů, tato suma respektu mezi spolužáky rozhodně nepřidá.

bitcoin_skoleni

V Česku se radují dospělí.

České děti jsou na tom ve srovnání se západními vrstevníky stále ještě špatně. Zatímco americké děti se budou po svátcích prohánět okolo domu ve vlastním mercedesu, českým Vánocům vévodí stavebnice Lego. Sortiment hraček pro české děti zůstává omezený a s nabídkou londýnských či newyorských obchodů se nemůže srovnávat. Horní cenová hranice třeba v hračkářství Sparkys se pohybuje kolem šesti tisíc korun, v nabídce převažují kromě dánských stavebnic mluvící psi či „multifunkční“ panenky. Drahé dárky u nás zatím nepřišly do módy. Bohatí rodiče se tedy musí buď vypravit na nákupy do New Yorku nebo štědře obdarovávají sami sebe. Třeba nově vzniklá společnost Den jak sen, která podle popisu na internetových stránkách nabízí zážitky v dárkovém balení, zaznamenala v posledním měsíci obrovský nárůst zájemců. „Od poloviny listopadu jsme měli obrat 700 tisíc korun, což je zhruba stejně jako za zbylých jedenáct měsíců,“ řekla týdeníku EURO jednatelka společnosti Eva Ginzelová a dodala, „přesto je poptávka spíše po levnějších dárcích, jako jsou lety ve větroni, projížďky v terénním vozidle Hummer nebo různé relaxační kúry.“ K těm zajímavějším dárkovým balením patří potápění ve skafandru kapitána Nema, rallycross se Škodou Octavia nebo originální oděv ušitý na míru známými českými návrháři. „Nejdražším dárkem, který jsme zatím prodali, je let v bitevníku Albatros za šedesát tisíc,“ uvedla Ginzelová. Perličkou je let na hranici vesmíru v kokpitu vojenské stíhačky MIG – 25. Čtyřdenní dobrodružství na moskevské vojenské základně stojí 366 tisíc korun. Možná se sortiment do Vánoc doplní ještě o jeden zajímavý dárek, a tím bude zájezd na Bajkonur, kde bude mít obdarovaný možnost zhlédnout start kosmické lodě.
Kromě exotických výletů si movití Češi tradičně nadělují luxusní automobily. Letos, jak uvedl Daniel Gregor ze společnosti Impexcar, poptávka ještě vzrostla. „Přímo pod stromeček jsme prodali Porsche Cayenne Turbo, jehož cena se pohybuje kolem 1,5 milionu korun a nový Mercedes ML,“ prozradil. Největší radost bude zřejmě mít ten, kdo od Ježíška dostane klíčky od limuzíny Bentley Continental GT. Luxusní automobil vyšel na zhruba pět milionů korun. Jak Gregor dodal, lidé si k Vánocům dávají také dárkové poukázky na půjčení nekonečně dlouhé limuzíny nebo sporťáků Ferrari Maranello a Modena. Cena jednodenní vyjížďky dosahuje 35 tisíc korun.
Kdo není fanouškem adrenalinových zážitků a aut má plnou garáž, možná ocení peprnější pozornost. Češi mají stále více v oblibě nákupy v sex shopech. Společnosti City Realex, provozující obchody s erotickým zbožím, prádlem, VHS a DVD, vzrostl v předvánočním období počet zákazníků o 40 procent. Zájem je zejména o nosiče DVD a 266stránkovu ročenku s dárkovým balením. Ředitel firmy Petr Novotný uvedl, že největším trhákem jsou multifunkční vibrátory značky Fun Factory, kterých se nyní prodávají stovky. „Zároveň jsme zaznamenali zcela nový trend. Roste počet zákaznic, které chtějí o Vánocích překvapit své partnery erotickým prádlem,“ dodal Novotný. ===== Jen aby nepřišli Marťani

Výhodu nakupování z domova prostřednictvím internetu objevuje stále více lidí. Tržby internetových obchodníků před Vánocemi výrazně rostou, například český Internet Mall již prodal zboží za 140 milionů korun. Na internetu však nejsou pouze obchody nabízející standardní zboží, které se dá sehnat v každém nákupním centru. Společnost Lunar Embassi nabízí na stránkách marsshop.com k prodeji pozemky na Marsu. Za dvacet dolarů plus 1,5 dolaru daně je k mání parcela o rozloze čtyř tisíc metrů čtverečních. S certifikátem o vlastnictví obdržíte poštou zároveň ústavu a zákoník na planetě Mars, mapu planety, na které je barevně vyznačený zakoupený pozemek a simulaci výhledu z vaší ložnice na rudou planetu. I když se stanete oficiálním vlastníkem pozemku, Lunar Embassi upozorňuje na možný problém. Pokud se na Marsu objeví forma života a důrazně vysvětlí, že si nepřeje, aby nový majitel na pozemku setrval, nesmí dojít k hádkám ani konfliktům. V tomto případě mají zelení mužíci přednost a dobrodruh z planety Země přišel o svých dvacet dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?