Menu Zavřít

Postojem k Řecku jsme si vysloužili nálepku zlého policajta, píší Němci

14. 7. 2015
Autor: čtk

Německé deníky Handelsblatt a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se v komentářích k pondělní dohodě eurozóny s předluženým Řeckem věnují kritice, kterou si Berlín za svou neústupnost vysloužil. Upozorňují přitom, že Jihoevropané nemohou německému ministrovi financí Wolfgangu Schäubleovi přijít na jméno. Süddeutsche Zeitung kritizoval atmosféru, která vyjednávání provázela, neboť výsledkem je otrávená Evropa. Hamburger Abendblatt předpovídá krach dohody a pokračování dluhového chaosu.

„Věřitelé a Řecko se dohodli. Přesto se ale někdo vrátil domů jako zpráskaný pes: premiér Alexis Tsipras,“ napsal Handelsblatt s tím, že tentokrát mu tvrdí a neústupní věřitelé nadiktovali přísné podmínky.

Souhlasíte s dohodou o pomoci Řecku?

Výsledkem dohody je podle listu také to, že za zastánce nejtvrdšího postoje bylo označeno Německo zosobněné ministrem financí Wolfgangem Schäublem, který je považován za finančního jestřába. Handelsblatt upozornil, že Německo je přirovnáváno ke zlému policistovi a že například magazín The Economist označil Schäubleho za ztělesnění německé krutosti.

Schäubleho postoji k řešení řecké předluženosti se věnuje také Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Jeho návrhy pořádně zvyšovaly tlak v kotli. Přinejmenším Němci ale jeho roli zlosyna vnímají dobře,“ uvedl list. „V očích mnoha Jihoevropanů se však s konečnou platností stal ďábelským Němcem - necitlivý, tvrdý, nekompromisní,“ dodal FAZ.


Přečtěte si o návrhu německého ministra financí: Ať Řecko dočasně platí dlužními úpisy, říká Schäuble


Deník Süddeutsche Zeitung je toho názoru, že spory o řešení dluhové krize svými urážkami, hysterií a nezodpovědností otrávily Evropu. „Navzdory dosažení jednoty není žádný důvod na kamarádíčkování,“ napsal deník.

„Grexit (odchod Řecka z eurozóny) se zřejmě stal nepravděpodobným, ale jedna otázka zůstává, a to kdy reformy v Aténách zkrachují,“ napsal list Hamburger Abendblatt. Pak prý možná bude muset Evropa odpisem dluhů Řecko draze vykoupit z eurozóny. Stát se podle tohoto listu může i to, že parlamentům či voličům v Pobaltí, Finsku nebo na Slovensku dojde trpělivost a začnou o měnové unii pochybovat.

Podle deníku je ale pravděpodobné, že chaos bude dále pokračovat. „To pro jednotnou Evropu nejsou dobré vyhlídky,“ dodal Hamburger Abendblatt.


Čtěte také:

Eurozóna se dohodla s Řeckem, zemi čekají tvrdé reformy

Atény se přiblížily pomoci. Řecká sága ale zdaleka nekončí, říká ekonom

Jako nová Versailleská smlouva, prohlásil Varufakis o dohodě s věřiteli

bitcoin_skoleni

Ani půjčku, ani záruky. Česko odmítá podíl na možné pomoci Řecku

Řecký ministr nevyloučil vznik vlády národní jednoty ani předčasné volby

  • Našli jste v článku chybu?