Menu Zavřít

Potenciál jako na Aljašce

3. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Hokej a pivo udrží amerického investičního bankéře v Česku

Američan narozený na Aljašce Frank Nosek (39) má k Česku blízko - jeho pradědeček byl Jihočech a Noskova rodina dodnes vlastní chalupu na břehu Tálínského rybníka. „Pradědeček se těsně před první světovou válkou vydal do USA a zakotvil v Chicagu. Jeho mladší bratr Václav se později stal generálem československých legií v Rusku. Setkali se při návratu legií do Čech přes Kanadu a USA, praděda však zůstal v Chicagu,“ popisuje rodinnou anabázi Frank Nosek, od konce loňského roku viceprezident slovenské finanční skupiny Slavia Capital pro Českou republiku.

Ropa táhne.

Neklidná krev je pro Noskovy zřejmě typická. V Chicagu rodina vydržela jen dvě generace. Noskův otec odešel na Aljašku, kde se v padesátých letech objevila ropa. „Věřil, že ropa přinese hospodářský rozmach a řadu zajímavých příležitostí. To se potvrdilo, otec se stal advokátem významných těžařských firem. Příležitosti se na Aljašce nabízely téměř samy, počátkem šedesátých let, kdy sem otec přišel, zde bylo málo lidí. Hlavní město Anchorage mělo tehdy pouze čtyřicet tisíc obyvatel. Dnes je to tři sta tisíc,“ říká Nosek.

Návrat po sametu.

Z stejných důvodů jako na Aljašku se Frank Nosek senior vydal v roce 1990 do České republiky, kam doprovázel americké firmy. Asistoval například při odkupu Astry Jevíčko firmou Gillette. „Viděli jsme zde podobný potenciál jako na Aljašce před objevením ropy,“ říká Nosek junior. „Česko lákalo i mě, ale bylo jasné, že většina nastávajících změn bude ekonomická, takže jsem si chtěl doplnit vzdělání.“ Nosek který vystudoval práva a v roce 1995 zamířil místo do Prahy na London School of Economic. Po dokončení doktorátu v roce 1997 mu nabídla práci poradenská společnost Coopers & Lybrand, v oblasti řízení podnikových financí a Nosek se stěhoval do Budapešti.

Makedonské intermezzo.

Nejzajímavějším dealem, při kterém Nosek radil během působení v PwC, byl odkup makedonského pivovaru Pivara Skopje konsorciem Heineken/Coca-Cola. „Transakce byla zamotaná - na privatizaci se podílely řecké pobočky obou nadnárodních firem a právě v té době panovalo mezi Makedonií a Řeckem politické napětí. Tehdy se ukázalo, jak užitečná je právnická průprava - učí vás přemýšlet, jak byste jakékoliv rozhodnutí obhajovali u soudu,“ vzpomíná Nosek. Komplikovaná akvizice zaujala i Financial Times, kde se o Noskovi dočetli manažeři londýnské pobočky banky Lazard, a Nosek tam koncem roku 1998 nastoupil na post investičního bankéře.
V Lazard sklízel Nosek plody z působení v PwC - kvůli zkušenostem z prodeje pivovaru ve Skopje si jej vyžádal Slovinský telekom při nabídce na privatizaci makedonského fixního operátora. „V Makedonii má Nosek velmi dobré renomé a je velmi respektovaný,“ potvrzuje ředitel společnosti Crimson Capital Michael Gold, který s ním na Balkáně pracoval.

Zlatá Praha.

V Česku asistoval Vivendi při nákupu Pražské vodárenské a v letech 2000 a 2001 vedl Revitalizační agenturu (RA), které měl Lazard radit při restrukturalizaci tuzemských firem. „RA se však stala politickou záležitostí, takže jsme se po roce a půl stáhli,“ říká Nosek, který v té době zvažoval definitivní přesun do Prahy. „V Londýně jsem ráno strávil minimálně hodinu na cestě do práce, domů jsem se vracel o půlnoci a každý týden jsem byl přinejmenším čtyřikrát v letadle. Navíc jsem chtěl zůstat v Londýně pouze rok, nakonec jsem tam strávil skoro deset let. Věděl jsem, že neodejdu-li teď, neodejdu již nikdy.“

bitcoin_skoleni

Přehnané sebevědomí.

V Praze pokračoval jako místní partner Lazard v investičním bankovnictví a spolupracoval i s některými místními firmami. „Nefungovalo to, řada z nich byla přehnaně sebejistá, i když se nedokázali přizpůsobovat tržním trendům,“ říká Nosek. Do toho přišla nabídka od Slavie Capital. „Lákala mě jejich dynamika, kterou dobře ilustruje třeba to, že jsem v 39 letech druhým nejstarším člověkem ve firmě,“ usmívá se Nosek. „Frank má rozsáhlé zkušenosti s českým trhem a my chceme činnost v České republice nadále rozšiřovat,“ říká marketingový viceprezident Slavie Peter Benčurík. „Je to velmi zkušený manažer s citem pro jakoukoliv tržní příležitost. Řídí projekty důsledně, zodpovědně a ke spokojenosti klienta. To se potvrdilo při naší nedávné akvizici české firmy Cinergetika,“ dodává Benčurík. „Velmi dobře vychází s lidmi, a to jak s obchodními partnery, tak s podřízenými. Také oceňuji, že je komunikačně otevřený a vždy se snaží pomoci, i když je velmi zaneprázdněn,“ přidává Gold z Crimson Capital.

Zařídil to Kaberle.

Franka Noska, jak sám připouští, v Česku nedrží jen práce. Pochází odsud jeho žena, navíc našel zalíbení v místním pivu a hokeji. „Vaše pivo je prokletí, od roku 1996 jsem stálým hostem v lokále U medvídků, kde jsem se dokonce zasnoubil,“ usmívá se Nosek, který již dva roky hraje noční ligu za Slavii Old Boys, kam jej přivedl jeho kamarád František Kaberle. „Hokej hraji již od tří let. Ten český hokej je ale jiný, a tak si zvykám na odlišná pravidla i rozměry plochy.“

  • Našli jste v článku chybu?