Letos budeme otevírat další pobočky. Hlavně ale přineseme nové produkty, které v Česku ještě nejsou
I nadále se chceme rozvíjet a expandovat, ale přitom udržet trend, že zachováváme kvalitu u našich současných zákazníků.
Celkově máme nyní v Evropě ke čtyřem tisícovkám zaměstnanců, říká Matěj Bárta, generální ředitel společnosti M2C.
* V posledních letech jste expandovali do několika zemí střední Evropy a také v Rusku. Který trh považujete za nejperspektivnější?
Ano, za posledních několik let máme velice úspěšný progres v zahraničí a je třeba vyjádřit dík zákazníkům za příležitost, kterou jsme dostali. V každé zemi, kde náš holding M2C působí, je potenciál rozvoje. Někde je to facility management či bezpečnostní segment, jinde zase například technologie. V současnosti vidím velký potenciál v Polsku. Na polském trhu jsme se s naší strukturou umístili v Top 5 společností, které poskytují bezpečnostní služby, a přednedávnem jsme mimo jiné získali zakázku na zajištění bezpečnosti největšího polského obchodního centra. Pro zajímavost, toto centrum má rozlohu větší než 300 tisíc metrů čtverečních.
* Plánujete letos vstup do nových zemí?
Mohu dokonce prozradit, že otevření nových poboček takzvaně klepe na dveře. Hlavně ale přineseme nové produkty, které v Česku ještě nejsou. Společnost se stále rozvíjí, i když trhy jsou více saturované. Jsme rádi, že jsme silným konkurentem řady značek mezinárodních i lokálních.
* Ve firmě jste začal pracovat už za studií. Později jste odkoupil podíl od bratra. Má on dnes v agentuře nějakou, byť neoficiální roli?
Od odkupu podílu v roce 2010 je společnost M2C řízena mnou jako generálním ředitelem a managementem společnosti, a to ve všech státech, kde působíme. Společnost prošla od té doby zásadními restrukturalizačními změnami v rámci obsazení managementu a jejich kompetencí. Naše struktura je jasná a transparentní a bratr v ní nemá žádnou roli.
* Jak hodnotíte nový značku společnosti?
Jednoznačně úspěšně. Splnilo to původní očekávání lepší prezentace značky na zahraničních trzích. Je více čitelná pro naše obchodní partnery. S novou filozofií souvisí i celá korporátní identita holdingu M2C. A hlavně se podařilo sjednotit všechny produkty, jako je správa a údržba nemovitostí, bezpečnost a další, pod jeden design.
* Jak se vám ekonomicky daří?
Holding M2C je ekonomicky ve zdravé kondici a postupně roste. Určitě se chceme i nadále rozvíjet a expandovat, ale přitom udržet trend, že zachováváme kvalitu u našich současných zákazníků. Celkově máme nyní v Evropě ke čtyřem tisícovkám zaměstnanců.
* Jak ekonomiku vašeho podnikání ovlivnilo lednové zvýšení minimální mzdy?
Rozdělil bych firmy do dvou kategorií. V první jsou ty, které si problém uvědomují a vynasnaží se maximálně v mezích zákona a vztahů se zákazníky vytvořit finanční prostor na reflektování dané situace, a potom ty druhé, které budou pokračovat v trendu nabízení služby pod hranicí minimální mzdy, zaručené mzdy a zákonných odvodů, budou vyplácet zaměstnance v hotovosti, zakládat a rušit účelově firmy a spoléhat se, že se to na místně příslušném úřadu vyřeší. Pokud nechceme zužovat prostor mezi mzdami a minimálními mzdou, tak musíme hledat finanční prostředky na pokrytí tohoto rozdílu. A ty se budou muset někde najít. A k tomu si přičtěte změny cen ve spotřebitelském koši. Obecně je třeba říci, že ceny v oboru jsou pod adekvátní tržní hodnotou.
* Jak to zlepšit?
Podnikatelské prostředí v oboru poskytování bezpečnostních služeb, a tím i podmínky zaměstnanců by mohl v současné době zlepšit připravovaný zákon o soukromé bezpečnostní činnosti, který zde chybí již řadu let. Je však dle názoru nejen mého, ale i některých oborových mezinárodních sdružení a světových odborníků, velice nešťastné, že tento zákon v současné navrhované podobě bude místo vytváření rámce pro zvýšení úrovně soukromé bezpečnosti v Česku spíše znamenat výrazný zásah do svobody podnikání ze strany orgánů státu a velké zvýšení administrativy, což je v rámci úpravy podnikání v této oblasti na evropském trhu naprosto ojedinělé. l
O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz