Houba rezavec šikmý (čaga), mouka ze zelených banánů, konopné bílkoviny, modrá řasa. To jsou suroviny a doplňky, kterým bude patřit příští rok.
Trendem pro rok 2018 budou potraviny a potravinové doplňky, které mají lidem zajistit zdraví a delší život. „Přírodní produkty a strava bez průmyslové výroby jsou nyní hlavním trendem,“ řekla potravinářka Emma Schofieldová serveru FoodNavigator.
Mnoho dosud okrajových druhů potravin se má stát běžně dostupných v supermarketech. Poradenská firma Mintel, jež se zaměřuje na globální trendy v potravinářství, pro rok 2018 určila sortiment, jemuž je užitečné věnovat pozornost.
Podívejte se na potraviny, které mají v roce 2018 slavit úspěch:
Jednou z nich je dřevokazná houba Rezavec šikmý (houba čaga), která je považována za léčivou v Rusku v lidové medicíně. Má zlepšovat imunitu a působit proti rakovinným nádorům, její účinky ale nebyly vědecky prokázány. Prodává se ve formě prášku, ale začíná se objevovat i v dalších produktech, například jogurtu, uvedla Schofieldová.
Dalším hitem pro příští rok má být mouka z nezralých zelených banánů, která neobsahuje lepek a má nízký obsah cukrů. Prášek může být používán do nápojů a polévek. Mintel věří, že právě poptávka po bezlepkových potravinách tuto mouku vynese do centra zájmu. Banánová mouka je populární zejména v Brazílii. V Evropě se počet potravin bez lepku v maloobchodní nabídce od roku 2013 zdvojnásobil, uvedla společnost Mintel.
Stále větší oblibu má nápoj cascara. Je vyroben z kávových slupek a považuje se za něco mezi čajem a kávou. Obsahuje méně kofeinu než samotné kávové boby.
Blahodárné konopí
Cestu na evropské stoly si razí také konopné bílkoviny, které se získávají rozmělněním semínek konopí setého. Neobsahují THC a nejsou psychoaktivní. Za posledních šest let se konopné proteiny dostaly mezi pět nejpoužívanějších druhů bílkovin v Evropě, které se přidávají do nápojů.
Mléčné bílkoviny stále drží 70 procent trhu, následují sojové se 16 procenty, se 6 procenty drží třetí a čtvrté místo bílkoviny z rýže a hrachu. Se 4 procenty následují bílkoviny z konopí. Mintel ve své zprávě tvrdí, že konopné proteiny přidávané do různých druhů nápojů budou navyšovat svůj podíl na trhu.
Modrá řasa zase slaví úspěch díky své barvě, protože nahrazuje v potravinářství umělá barviva. Prášek z řasy spirulina se prodává opět jako prášek. Jedná se o sladkovodní sinici, kterou podle zastánců zdravé a alternativní výživy používali už Aztékové. Přidává se do jogurtu, pomazánek, koktailů z čerstvě vymačkaného ovoce. Jídlu dodá smaragdovou barvu. NASA ji přidává do jídel astronautům.
Související články: