Menu Zavřít

Potřebujeme přátelský daňový systém

6. 3. 2017
Autor: Euro.cz

Legislativní kultura je v oblasti daní mimořádně nízká. Zákon o daních z příjmů se novelizoval snad stopadesátkrát a je naprosto nepřehledný

„České daňové právo je mimořádně složité, chaotické a ne vždy srozumitelné,“říká Monika Novotná, advokátka kanceláře Rodl & Partner a čerstvá držitelka ocenění Právník roku v kategorii Finanční právo.

* Jak se letos změní daňové právo?

Vcelku jasné je, že v průběhu roku, patrně od 1. dubna, nabude účinnosti novela zákona o daních z příjmů, obsahující celou řadu změn. Hodně medializované bylo například vrácení slev na dani na děti podnikatelů, kteří uplatnili výdaje takzvaným paušálem, a na druhé straně snížení těchto paušálních výdajů. Spekuluje se jen o tom, jestli tyto změny budou platit už pro toto, nebo až pro další zdaňovací období.

Všechno ostatní se ale dozvíme až v druhé polovině roku - po volbách. Sociální demokracie teď například přišla s myšlenkou na zavedení sektorové daně pro banky, která by se neměla počítat ze zisků, ale z aktiv bank. Je to poměrně závažná novinka a obavy kvůli jejímu šíření panují i m e z i telefonními operátory a dodavateli energií.

Jenže zatím to je jen předvolební rétorika.

* V poslední době se stát snaží řešit neplacení daní zpřísňováním předpisů arepresí. Je to rozumná cesta?

Stará poučka trestního práva říká, že od páchání deliktu pachatele odradí nikoli výše trestu, ale jistota, že bude potrestán.

A u nás se bohužel až dosud velké daňové úniky objasňovat nedařilo. Z mého pohledu jsou sankce za daňové delikty dostatečné a spíš by se vyplatilo zvyšovat odbornost kontrolních pracovníků finančních úřadů: toho, kdo neplatí daně, je především třeba chytit a dokázat mu to. Správci daně se navíc v minulých letech zaměřovali na drobné poplatníky, což se začalo měnit až nyní, ovšem na výsledek si musíme ještě počkat.

* Vyplatí se státu zavedení EET?

Nějaký přínos asi EET znamenat bude, celý systém je ale postaven na tom, že zákazníci budou sami kontrolovat obchodníka, a když nedostanou účtenku, oznámí daňový delikt. Jinak řečeno, předpokládá to vysokou míru netolerance společnosti vůči daňovým únikům a něco takového podle mě Čechům chybí.

* Co podnikatele nejvíce trápí?

Systém daňového práva je mimořádně složitý, chaotický a ne vždy srozumitelný. Přitom platí, že by měl být pro poplatníka přátelský, což znamená srozumitelný a jednoduchý. Legislativní kultura je v této oblasti vůbec velmi nízká. Například zákon o daních z příjmů se novelizoval už zhruba stopadesátkrát, a j e proto naprosto nepřehledný.

Doufám, že to změní nový zákon o daních z příjmů. Osobně se mi líbí, protože by měl stanovit jasná pravidla, a pokud přijde nová politická garnitura - která bude chtít zvýšit či snížit daně - změní jen sazbu a nebude to tak jako dnes provádět prostřednictvím nových speciálních výjimek, případně rušením či obměňováním stávajících speciálních výjimek.

* V únoru jste se stala Právníkem roku v kategorii Finanční právo. Proč myslíte, že porota vybrala zrovna vás?

Důležité je mít za sebou nějaký výrazný aktuální úspěch aza ten považuji mou součinnost při zrušení ustanovení zákona o daních z příjmů diskriminujícího pracující důchodce, které provedl Ústavní soud. Sepsala jsem k tomuto tématu článek adovozovala v něm, že se zdanění dvou skupin důchodců se stejným, ovšem jinak strukturovaným příjmem může lišit až o 50 tisíc korun. Tento výpočet pak Ústavní soud převzal do odůvodnění svého nálezu. Vážím si toho stejně jako skutečnosti, že se Rodl & Partner stal pětkrát za sebou Právnickou firmou roku v kategorii Daňové právo.

* Jak jste se k daňovému právu dostala?

Úplnou náhodou. V roce 1989 j s em byla koncipientkou a zabývala se klasickou advokacií. Pak se mi ale narodil syn a spolu s manželem a kolegyní z fakulty jsme začali přemýšlet, jaké poradenství by šlo dělat s dítětem z domova. Vzhledem k obrovskému boomu drobného podnikání na začátku 90. let jsme se rozhodli pro daně.

Hodně kolegů se tenkrát vrhlo na restituce, my ale zůstali u daňového práva, a když se pak v roce 1993 rozhodl Bernd Rodl založit pobočku kanceláře v Praze, začali jsme s ním okamžitě spolupracovat. Na začátku jsme byli čtyři, teď už je nás více než tři sta. A doufám, že porosteme dál. *

bitcoin_skoleni

Systém EET předpokládá vysokou míru netolerance společnosti vůči daňovým únikům a něco takového podle mě Čechům chybí.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?