Ještě nikdy za poslední dva roky neviděli podnikatelé v branži budoucnost černěji
Srpnové povodně se mezi podnikateli z odvětví maloobchodu a gastronomie projevily výrazně pesimistickým hodnocením současné hospodářské situace včetně obav z blízké budoucnosti. Vyplývá to z právě ukončeného sedmého kola výzkumu Trade Business Barometer, který společnost GfK Praha v maloobchodní a pohostinské branži provádí už druhým rokem.
Šestapadesát procent respondentů výzkumu se domnívá, že nynější hospodářská situace v Česku je horší než před třemi měsíci. Dalších pět procent manažerů dokonce míní, že se ekonomika výrazně více zhoršila. A co hůř, další zhoršení do konce roku očekává dvaapadesát procent dotázaných šéfů, a sedm procent respondentů si dokonce myslí, že situace bude značně horší než dnes. „Takový nárůst negativních postojů k vývoji hospodářství jsme za celých sedm kol dotazování nezaznamenali,“ uvedl ředitel firmy GfK Michal Ševera.
Pesimistické nálady se projevují i na chování obchodníků a restauratérů. „Trochu se posunuly představy podniků, do čeho budou investovat,“ potvrzuje Ševera. Do popředí firemního zájmu se nyní dostávají investice do nových produktů a technologií, zatímco dříve mezi nejčastěji zmiňované priority patřilo zvyšování kvalifikace zaměstnanců. Podnikatelé zjevně projevují strach z budoucího vývoje. Signalizují to dva ukazatele, které na základě šetření mezi manažery GfK Praha sestavuje. Index budoucích investic klesl z hodnoty 128 o šest bodů, index budoucích obchodů dokonce ztratil bezmála pětinu své hodnoty, když klesl ze 122 na sto tři body.
Ani signály od zákazníků nedávají obchodníkům důvody k optimismu. Podle jiného z indexů, sestavovaného firmou GfK Praha, totiž v srpnu došlo k propadu nákupních nálad. Hodnota „spotřebitelského barometru“, který se letos s výjimkou březnového výkyvu pohybuje nad jednapadesáti body, v osmém měsíci klesla na 49,1 bodu. Aby bylo možné mluvit o trendu, je podle Ševery třeba počkat, jaký výsledek přinese zářijové měření. Data pro srpnový spotřebitelský barometr se totiž sbírala ještě před povodněmi a na polovičním vzorku oproti běžné tisícovce respondentů.
Svaz obchodu zveřejnil minulý týden první opatrný odhad škod, které branži následkem záplav vznikly. Maloobchod zatím nahlásil škody okolo půl miliardy korun. Zástupce svazu Ladislav Šípek potvrzuje, že jde však jen o „velice přibližný odhad“, a navíc jde o údaj jen za samotné obchodníky. „Netroufli jsme si zatím uvést číslo za hotelový průmysl a pohostinství, protože tam půjde řádově o úplně jiná čísla,“ obává se Šípek.