Jen málokterá filmová sága se může pyšnit tak dlouhou a hlavně bohatou historií jako právě značka 007. Série předchozích čtyřiadvaceti oficiálních snímků, které byly od roku 1962 uvedeny v kinech, zajistila svým tvůrcům příjem v celkové výši 6,89 miliardy dolarů, tedy dle aktuálního kurzu v přepočtu přes 150 miliard korun. Lepšími čísly se mohou chlubit už jen čarodějové z Bradavic v čele s Harrym Potterem, rytíři jedi a jejich sithští sokové z předaleké galaxie jménem Star Wars a neohrožení hrdinové spadající pod fikční svět Marvel Cinematic Universe.
Jen pro zajímavost: za peníze, které Bond v průběhu oněch bezmála šesti dekád vlastními filmy vydělal, byste mohli sobě a dalším přibližně 13 tisícům lidí zaplatit cestu ke hvězdám na palubě vesmírného plavidla společnosti Virgin Galactic, pořídit si hned 15 velkokapacitních letounů Airbus A380 či dvanáct zbrusu nových jachet podobných té, kterou si nechává stavět ruský bohatýr Roman Abramovič.
Zdaleka nejvýdělečnějším snímkem s agentem Jejího Veličenstva je ten předminulý, tedy Skyfall. Třiadvacátá bondovka v pořadí uvedená do kin v roce 2012 byla dosud jedinou, které se podařilo prolomit magickou hranici jedné miliardy dolarů. Celkově se její tržby vyšplhaly ještě o 110 milionů výš.
Když přitom charismatický Bond ztvárněný vloni zemřelým Seanem Connerym vstupoval v roce 1962 na stříbrná plátna vůbec poprvé, musel se spokojit s výdělkem pouhých bezmála 60 milionů dolarů, jak píše web CNBC s odkazem na data analytické společnost Comscore. Ano, toto číslo je potřeba brát s jistou dávkou rezervy, neboť nebere absolutně v potaz inflaci, to je však v rámci sledování kasovních tržeb zcela běžná praxe. Kromě měnící se cenové hladiny by totiž analytici museli zohledňovat i celou řada dalších proměnných – třeba jako měnící se počet zemí, ve kterých se daný snímek vysílal, a podobně.
Craig povýšil franšízu na docela jinou úroveň
S výjimkou Moonrakeru, v němž se neohrožený James Bond v podání rovněž zesnulého Rogera Moora vydá až na oběžnou dráhu Země, se žádný z do té doby natočených filmů nedostal přes úroveň 200 milionů dolarů. Vysoko nad touto hranicí se naopak pohybovaly všechny čtyři snímky, kdy ústřední roli britského špióna, kterého stvořil spisovatel Ian Flemming, sehrál irský herec Pierce Brosnan. Ten je shodou okolností podle nedávného internetového výzkumu společnosti Nielsen Admosphere vůbec neoblíbenějším Bondem u nás. Že právě on je ideálním představitelem agenta s povolením zabíjet, si myslí hned 38 procent Čechů.
Conneryho, který se umístil na druhém místě, volila necelá čtvrtina tuzemských fanoušků bondovek, konkrétně čtyřiadvacet procent. O dalších sedm procent lidí méně je toho názoru, že nejlepším 007 je Daniel Craig, jenž hrál špiona z řad MI6 ve filmech Casino Royal, Quantum of Solace, Skyfall, Spectre a nově také v Není čas zemřít.
A právě pětice snímků s dnes již třiapadesátiletým Craigem je z hlediska tržeb pro jejich producenty tím nejúspěšnějším obdobím vůbec. Rodák z anglického Chesteru přitáhl do kin tolik diváků, že vydělal téměř polovinu souhrnných tržeb za celou historii série, a sice 3,2 miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun). Zbylí dva dosud nejmenovaní Bondové – George Lazenby a Timothy Dalton – si mohli dohromady odškrtnout přibližně jen 429 milionů dolarů, na čemž má velkou zásluhu fakt, že v součtu natočili pouhopouhé tři snímky.
Nutno navíc podotknout, že Craig svůj účet ještě neuzavřel. Ačkoliv je už nějakou chvíli jasné, že blockbuster Není čas zemřít je jeho posledním počinem v roli tajného agenta, v kinech je teprve od minulého čtvrtka, přičemž například do Spojených států amerických dorazí několikrát odložený snímek až tento pátek a do Číny až za další tři týdny.
Jen během úvodního víkendu film utržil úctyhodných 119,1 milionu dolarů (2,6 miliardy korun). Díky tomu se hned v jednadvaceti zemích (z celkových dvaceti čtyř, ve kterých byl uveden) zasloužil o nejlepší premiérová čísla od začátku pandemie.
A dařilo se mu i u nás. Podle aktuálních statistik Unie filmových distributorů utržil v tuzemských kinech během soboty a neděle bezmála 21 milionů korun. Celkově si novou bondovku nenechalo v průběhu víkendu ujít necelých 118 tisíc diváků, čímž se stal s přehledem nejnavštěvovanějším snímkem českých kinosálů.
Franšízám vládnou Pokémoni
Ačkoliv čistě z pohledu filmových výdělků patří James Bond mezi čtveřici nejvýdělečnějších franšíz vůbec, z hlediska celkové tržní hodnoty, která může být kromě filmů generována i prodejem upomínkových předmětů, videoher, sběratelských kartiček, knih a celé řady dalších věcí, je na tom přeci jen o něco hůře. Americká společnost TitleMax její valuaci odhaduje na nějakých 19,9 miliardy dolarů. To ji řadí na konečné čtyřiadvacáté místo mezi všemi mediálními franšízami.
Úspěšnější než Bond je v daném ohledu například román Pán prstenů, jehož první díl (pochopitelně knižní) začal britský spisovatel John Ronald Reuel Tolkien tvořit již v roce 1937. Tajný špión, který se rád hrdě hlásí k vozům značky Aston Martin, je navzdory výčtu odrovnaných zlosynů krátký též na někoho tak křehkého jako Barbie či roztomilého jako Mickey Mouse.
Za zdaleka nejatraktivnější mediální franšízou bychom každopádně museli někam úplně jinam, a sice do Japonska. Země vycházejícího slunce je totiž domovem Pokémonů, jejichž hodnota během pětadvacet let dlouhé historie dosáhla odhadované výše 92,1 miliardy dolarů.